NBP: aktywa rezerwowe na koniec grudnia wyniosły 146,6 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 05-01-2022, 14:42

Na koniec grudnia 2021 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski wynosiły 146,6 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 166 mld – poinformował NBP w środowym komunikacie.

fot. Alessia Pierdomenico/Bloomberg

Bank centralny opublikował w środę dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec grudnia 2021 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 146,6 mld euro i był niższy o 0,1 mld euro niż na koniec listopada 2021 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się o 0,7 mld i osiągnął poziom 166 mld.

„Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (75 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym” – podano w komunikacie banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane