NBP: aktywa rezerwowe na koniec lipca wyniosły 136,9 mld euro

PAP
opublikowano: 06-08-2021, 14:23

Na koniec lipca 2021 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 136,9 mld euro. W ujęciu dolarowym wartość aktywów rezerwowych NBP wyniosła 163,0 mld dolarów – poinformował bank centralny w piątkowym komunikacie.

Na koniec lipca 2021 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 136,9 mld euro i był wyższy o 2,8 mld euro niż na koniec czerwca 2021 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 3,6 mld dolarów i osiągnął poziom 163,0 mld dolarów – poinformował NBP w piątkowym komunikacie.

„Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 70 proc.) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym” – napisano w komunikacie NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane