NBP: aktywa rezerwowe Polski na koniec lutego wyniosły 143,7 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 07-03-2022, 14:15

Na koniec lutego 2022 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, wynosiły 143,7 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 160,7 mld dolarów – podano w poniedziałkowym komunikacie NBP.

NBP opublikował w poniedziałek dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec lutego 2022 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 143,7 mld euro i był niższy o 0,6 mld euro niż na koniec stycznia 2022 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zmniejszył się o 0,6 mld dolarów i osiągnął poziom 160,7 mld dolarów.

fot. Andrzej Bogacz/FORUM
fot. Andrzej Bogacz/FORUM

„Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (ponad 76 proc.) inwestowana jest głównie w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym” – podano w komunikacie NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane