NBP: aktywa rezerwowe Polski na koniec marca wyższe niż na koniec lutego

  • PAP
opublikowano: 06-04-2018, 14:22
aktualizacja: 06-04-2018, 14:23

Na koniec marca oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 96,9 mld euro i były wyższe o 1,9 mld euro niż na koniec lutego - podał w piątek bank centralny w komunikacie.

Z komunikatu NBP o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych wynika także, że stan rezerw wyrażony w dolarach wzrósł o 3,4 mld dol., do 119,5 mld dol.

Narodowy Bank Polski przypomina w komunikacie, że zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

"NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie" - głosi komunikat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu