NBP: aktywa rezerwowe Polski wynoszą 122,6 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 06-11-2020, 14:37

Na koniec października 2020 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 122,6 mld euro, o 3,5 mld euro więcej niż na koniec września 2020 r. - poinformował w piątkowym komunikacie Narodowy Bank Polski.

Fot. Robert Gardzinski / Forum

NBP opublikował w piątek dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. "Wynika z nich, że na koniec października 2020 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 122,6 mld euro i był o 3,5 mld euro wyższy niż na koniec września 2020 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 3,6 mld dol. i osiągnął poziom 143,1 mld dol." - podał bank centralny.

NBP przypomina, że zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak - jak podkreślono - priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

Dodano, że NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. "Zdecydowana ich większość (ponad 70 proc.) inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym" - informuje bank centralny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane