NBP: Aktywa rezerwowe wzrosły do 91,5 mld euro w styczniu

ISBNews
opublikowano: 05-02-2016, 14:14

Oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły w styczniu br. 91,47 mld euro, podał Narodowy Bank Polski (NBP). W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 4%.

W przeliczeniu na dolary USA, rezerwy wyniosły 99,74 mld USD wobec 94,92 mld USD miesiąc wcześniej i w porównaniu do 99,46 mld USD rok wcześniej, podano w komunikacie.

Liczone w złotych, aktywa rezerwowe wyniosły w styczniu 406,1 mld zł (wobec 370,3 mld zł miesiąc wcześniej i 370,03 mld zł rok wcześniej).

Narodowy Bank Polski zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / NBP: Aktywa rezerwowe wzrosły do 91,5 mld euro w styczniu