NBP: Badania koniunktury nadal nie świadczą o trwałości ożywienia gospodarczego

opublikowano: 04-11-2004, 17:00

Wyniki kwartalnego badania koniunktury świadczą o braku sygnałów występowania trwałego ożywienia, a badania ankietowe nie wskazują na mogącą nastąpić w najbliższym czasie poprawę koniunktury gospodarczej, wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego (NBP) poświęconego badaniom koniunktury w czwartym kwartale.

„Dwa kluczowe obszary, w których nastąpił spadek optymizmu prognoz, to inwestycje i zatrudnienie” – czytamy w raporcie.

W czwartym kwartale planuje się mniej nowych projektów niż w dwóch poprzednich kwartałach.

„Ankietowane przedsiębiorstwa częściej planują ograniczać zatrudnienie niż je zwiększać – odwrotnie niż w prognozach na trzeci kwartał” – czytamy w raporcie.

Analitycy banku wskazują jednak, że spadek ten jest w dużej części spowodowany czynnikami sezonowymi.

„Zarówno w przypadku inwestycji, jak i zatrudnienia, prognozy są wciąż lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku” – czytamy dalej.

W raporcie napisano, że zauważony, aczkolwiek nieoczekiwany, spadek aktywności inwestycyjnej mógł być spowodowany aprecjacją złotego, „medialnym szumem związanym z efektami sierpniowej podwyżki stóp procentowych” i obserwowanym przyrostem zapasów, który może zniechęcać do podejmowania działalności inwestycyjnej.

Z naciskami na wzrost płac spotyka się obecnie prawie 46% badanych podmiotów, w tym w 9% przypadków naciski te nasiliły się w ciągu kilku ostatnich miesięcy. W grupie ankietowanych przedsiębiorstw 14% firm już dokonało podwyżek wynagrodzeń, wynagrodzeń do końca roku 13% zamierza podnieść płace.

NBP wskazuje też na wystąpienie zjawisk skutkujących spadkiem popytu na kredyty.

„W trzecim kwartale odnotowano wzrost stóp procentowych od kredytów nominowanych w złotych, przy rosnących oczekiwaniach na kolejne podwyżki stóp. Temu wzrostowi towarzyszy zwiększenie trudności z uzyskaniem kredytu, a ponadto, ponadto pogorszenie się zdolności do terminowej obsługi zadłużenia wobec banków i innych podmiotów zagranicznych” – czytamy także.

Maleje także optymizm co do zwiększenia eksportu w najbliższej przyszłości.

Z drugiej jednak strony 77% ankietowanych firm oceniło swoją sytuację we wrześniu, jako dość dobrą.

„Ponadto utrzymały się również wyraźnie optymistyczne prognozy co do oczekiwanych zmian sytuacji w czwartym kwartale (odsetek przedsiębiorstw zakładających pogorszenie sytuacji jest obecnie najniższy od 2000 roku)” – napisano w raporcie.

Z badań wynika także, że w czwartym kwartale nastąpi wzrostu produkcji, co nastąpi przy bardzo wysokim wykorzystaniu mocy produkcyjnych (81,2%).

„Wyraźnie słabną oczekiwania inflacyjne przedsiębiorstw. Szczególnie widoczne jest to w przypadku cen dyktowanych przez dostawców oraz cen produktów usług ustalanych samodzielnie przez respondentów. Prognozowane tempo wzrostu cen będzie jednak wciąż wyższe niż w latach 2002-2003” – napisali autorzy raportu.

qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: Badania koniunktury nadal nie świadczą o trwałości ożywienia gospodarczego