NBP: Banki przewidują dalszy wzrost popytu na kredyty

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-05-2005, 09:50

Większość banków przewiduje dalszy wzrost popytu na kredyty w II kwartale 2005 roku, zarówno w sektorzeprzedsiębiorstw, jak i w sektorze gospodarstw domowych - wynika z opublikowanego w środę przez NBP raportu "Sytuacja na rynku kredytowym".

Większość banków przewiduje dalszy wzrost popytu na kredyty w II kwartale 2005 roku, zarówno w sektorzeprzedsiębiorstw, jak i w sektorze gospodarstw domowych - wynika z opublikowanego w środę przez NBP raportu "Sytuacja na rynku kredytowym".

    "Odsetki banków prognozujących wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne były najwyższe od początku prowadzenia badań" - napisano w komentarzu do wyników ankiety przeprowadzonej wśród przewodniczących komitetów kredytowych.

    Ankieta została przeprowadzona na przełomie marca i kwietnia 2005 roku wśród 24 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 80,2 proc.

    NBP podkreśla, że po raz pierwszy od początku badań wystąpiła tendencja do łagodzenia kryteriów i warunków udzielania kredytów dla dużych przedsiębiorstw, a pierwszy raz pojawiła się także tendencja do zmniejszania marży kredytowej w sektorze przedsiębiorstw.

    "Większość banków nie zamierza zmieniać polityki kredytowej w II kwartale 2005 roku, jednak wśród banków, które zmienią warunki i kryteria przyznawania kredytów, przeważa tendencja do ich łagodzenia, w szczególności w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw" - dodał NBP.

    Banki odnotowały nieznaczny wzrost popytu na kredyty w sektorze przedsiębiorstw, ale ten wzrost był podobny jak w poprzednim kwartale.

    Wśród głównych przyczyn zmian popytu na kredyty dla przedsiębiorstw bank centralny wymienia wzrost zapotrzebowania na finansowanie inwestycji i aktywów obrotowych.    W I kwartale banki odnotowały także wzrost popytu na kredyty dla gospodarstw domowych, jednak mniejszy niż w poprzednim kwartale, w szczególności w segmencie kredytów mieszkaniowych.

    NBP dodaje, że wśród przyczyn łagodzenia polityki kredytowej banki najczęściej wymieniają wzrost presji konkurencyjnej ze strony innych banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: Banki przewidują dalszy wzrost popytu na kredyty