NBP: ceny mieszkań nadal w górę, w III kw. wzrost o ponad 10 proc. rdr

PAP
opublikowano: 10-11-2021, 13:46

W trzecim kwartale tego roku średnia cena transakcyjna jednego metra kwadratowego mieszkania na rynku pierwotnym w siedmiu miastach, gdzie notowanych jest najwięcej transakcji, wzrosła o 10,05 proc. rdr, do 9638 zł - wynika z danych zebranych przez Narodowy Bank Polski.

Rok wcześniej średnia cena metra kwadratowego mieszkania dla tych aglomeracji wyniosła 8758 zł.

Z danych NBP wynika, że w ciągu ostatniego kwartału średnia cena metra kwadratowego mieszkania w tych aglomeracjach wzrosła o 3,3 proc. (średnia cena w drugim kwartale tego roku wynosiła 9332 zł).

Grupę siedmiu największych miast tworzą: Gdańsk, Gdynia, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa i Wrocław.

Bank centralny poinformował ponadto, że średnia transakcyjna cena metra mieszkania dla siedmiu miast na rynku wtórnym wzrosła w trzecim kwartale tego roku, w stosunku do trzeciego kwartału 2020 roku, o 7,3 proc. do 9107 zł. Wzrost w stosunku do drugiego kwartału wyniósł 2,9 proc.

Z danych NBP wynika, że najdroższym rynkiem jest Warszawa, a najtaniej mieszkanie można kupić w Opolu. O ile średnia cena transakcyjna mieszkania na rynku pierwotnym w Warszawie w trzecim kwartale tego roku wynosiła 10992 zł, to w Opolu - 5691 zł.

Podobnie sytuacja wygląda na rynku wtórnym. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie transakcyjna cena metra kwadratowego wynosiła w trzecim kwartale 10905 zł, ale najniższą cenę zanotowano już nie w Opolu, ale w Zielonej Górze - 5375 zł za metr kwadratowy.

NBP informuje co kwartał o średnich cenach metra kwadratowego mieszkania w 16 miastach wojewódzkich oraz w Gdyni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane