NBP chce zmienić stop metalu kolejnych monet powszechnego obiegu

  • PAP
opublikowano: 02-09-2019, 14:39

Narodowy Bank Polski planuje zmianę stopu metalu kolejnych monet powszechnego obiegu. Chodzi o monety o wartości nominalnej 10 gr, 20 gr, 50 gr i 1 zł - wynika z odpowiedzi na poselską interpelację, której udzielił wiceminister finansów Piotra Nowak.

"Decyzja w tym zakresie podjęta zostanie w najbliższym czasie" - poinformował w interpelacji Nowak.

Wiceminister zapewnił jednocześnie, że zarówno Ministerstwo Finansów, jak i NBP nie prowadzą obecnie prac w zakresie wycofania z obiegu monet o najniższej wartości nominalnej.

"Podejmowane są natomiast działania mające na celu obniżenie kosztów emisji znaków pieniężnych poprzez zmianę stosowanego stopu metali. Już w 2014 r. NBP w sposób istotny ograniczył koszty emisji monet powszechnego obiegu o najniższej wartości nominalnej, tj. 1 gr, 2 gr i 5 gr. W następstwie zmiany stopu, z którego monety te były produkowane, tj. z mosiądzu manganowego, na stal powlekaną mosiądzem" - napisano w odpowiedzi na interpelację poselską.

Resort finansów informuje, że stal powlekana mosiądzem jest stosowana jako materiał do produkcji monet w blisko 100 krajach, w tym w strefie euro, a materiał ten jest wielokrotnie tańszy od mosiądzu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane