Czytasz dzięki

NBP: do kraju od Polaków pracujących za granicą trafiło 3,8 mld zł w IV kw.

  • PAP
opublikowano: 02-06-2020, 09:29

W IV kwartale 2019 r. z tytułu pracy Polaków za granicą do kraju trafiło 3,8 mld zł - czytamy w informacji NBP o bilansie płatniczym za czwarty kwartał 2019 r. Dodano, że najwięcej pieniędzy napłynęło z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Na kwotę tę złożyły się przekazy od migrantów krótkookresowych w wysokości 1 mld zł, czyli 27 proc. ogółu transferów, a także od migrantów długookresowych w wysokości 2,8 mld zł, tj. 63 proc. całej kwoty.

Jak podał bank centralny, w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku łączna wielkość przekazanych środków była nieznacznie niższa (ok. 0,1 mld zł).

Według NBP na zanotowany spadek wpłynął głównie niższy niż przed rokiem napływ środków z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Irlandii. Natomiast zarejestrowano wzrost środków przekazywanych do Polski z Norwegii i Holandii.

Podkreślono, że Niemcy nadal pozostały krajem z największą wartością przekazów pieniężnych. "W IV kwartale 2019 r. pracujący tam Polacy przekazali do kraju 1,1 mld zł. Na drugim miejscu, znalazła się Wielka Brytania, z której napłynęło do Polski 0,6 mld zł. Łącznie przekazy z tych dwóch krajów stanowiły 45,6 proc. wszystkich transferów" - napisano.

NBP podał też, że tym samym okresie za granicę od pracujących w Polsce cudzoziemców trafiło 3,9 mld zł, czyli o 0,2 mld zł mniej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. "Zanotowany spadek wynikał z malejących transferów od imigrantów krótkookresowych, które w IV kwartale 2019 r. wyniosły 3,3 mld zł wobec 3,7 mld zł w IV kwartale 2018 r." - napisano.

Dodano, że w strukturze geograficznej nadal dominowały transfery przekazane na Ukrainę, było to 3,4 mld zł, co stanowiło 86 proc. wszystkich środków. Rok wcześniej pracownicy z Ukrainy przekazali do swojego kraju 3,7 mld zł.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane