NBP: Inflacja rośnie i mogłaby zagrozić wzrostowi PKB

05-05-2004, 10:23

ISB: Presja inflacyjna w polskiej gospodarce przybiera na sile i w dłuższym terminie może zaszkodzić wzrostowi gospodarczemu. Stąd zaostrzenie nastawienia w polityce monetarnej przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) w kwietniu, powiedział Krzysztof Rybiński, wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP).

„Efektem ubocznym szybszego wzrostu jest oczywiście wzrost inflacji, a rolą RPP jest zapewnienie, aby inflacja nie była zbyt duża i utrzymała się w celu. Stąd zmiana nastawienia. (...) Największym zagrożeniem dla wzrostu w dłuższym okresie jest inflacja. Gdyby dopuścić do wzrostu inflacji, to mielibyśmy rok czy dwa lata szybkiego wzrostu i trzeba by potem schładzać gospodarkę ” – powiedział Rybiński w środę w wywiadzie dla Radia PiN.

Rybiński powtórzył, że w pierwszym kwartale wzrost gospodarczy wzrósł prawdopodobnie o 6,4%. Zaznaczył też, że w 2005 roku inflacja może przekroczyć górną granicę celu inflacyjnego banku centralnego, czyli 3,5%.

„W tej chwili wszystko wskazuje na to, że czynniki, które prowadzą do wzrostu inflacji, przybierają na sile. Stąd też zmiana nastawienia” – powiedział Rybiński.

Wiceprezes NBP wskazał tutaj na rosnące ceny żywności, wysokie ceny ropy. Obawy rodzą też, jego zdaniem, narastające już popytowe czynniki presji inflacyjnej.

„Na te czynniki Rada reaguje i wysyła sygnał, że bank centralny stoi na straży pieniądza i czuwa, aby inflacja była niska i stabilna, a tym samym wspierała w dłuższym terminie wzrost gospodarczy” – podsumował Rybiński.

ks/bb

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: Inflacja rośnie i mogłaby zagrozić wzrostowi PKB