NBP: konsumenci oczekują nieznacznego wzrostu cen w najbliższych 12 miesiącach

ISBNews
30-11-2015, 14:40

Konsumenci ankietowani przez GUS w I połowie listopada przewidują, że w kolejnych 12 miesiącach ceny wzrosną tylko nieznacznie, podał Narodowy Bank Polski (NBP).

"Wyniki kwantyfikacji danych uzyskanych z sondażu przeprowadzonego przez GUS w I połowie listopada br. wskazują, że przewidywany przez respondentów średni wskaźnik inflacji konsumenckiej w kolejnych 12 miesiącach nadal jest bliski zera (0,18% wobec 0,2% miesiąc wcześniej). W procedurze kwantyfikacyjnej oczekiwań, tłumaczącej subiektywne odczucia ankietowanych na język oficjalnych statystyk inflacji, zakłada się, że postrzegana przez respondentów zmiana cen w ostatnich 12 miesiącach jest równa wskaźnikowi inflacji CPI dostępnemu w okresie badania ankietowego. W listopadzie br. wartość ta była ujemna i wynosiła -0,8%" - czytamy w komunikacie banku centralnego.

Wskaźnik oczekiwań, czyli różnica między odsetkiem respondentów oczekujących, że ceny będą rosły szybciej niż obecnie, a sumą odsetków respondentów oczekujących, że ceny będą rosły wolniej niż obecnie, pozostaną bez zmian lub będą spadały, wyniósł -38 pkt proc.

"Choć wartość tego wskaźnika jest mniejsza niż w poprzednim miesiącu (-33 pkt proc.), to jednak nadal pozostaje istotnie powyżej wartości z połowy br. (w czerwcu br. wskaźnik ten wyniósł -47 pkt proc). Analiza wskaźnika oczekiwań inflacyjnych pokazuje, że od 2012 r. do połowy 2015 r. konsumenci oczekiwali coraz mniejszych wzrostów cen w kolejnych 12 miesiącach. Od połowy 2015 r. opinie konsumenckie wykazują stabilizację na niskim poziomie, a skala zmian w odpowiedziach na pytanie ankietowe w ostatnich miesiącach świadczy zapewne o rosnącej niepewności konsumentów w ocenie przyszłych zmian cen" - czytamy dalej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: konsumenci oczekują nieznacznego wzrostu cen w najbliższych 12 miesiącach