NBP: na koniec 2019 r. aktywa rezerwowe wynosiły 114,5 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 07-01-2020, 14:27

Na koniec grudnia 2019 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 114,5 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 128,4 mld dol. - podał we wtorek Narodowy Bank Polski.

NBP opublikował dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych: na koniec grudnia 2019 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 114,5 mld i był o 5,6 mld wyższy niż na koniec listopada 2019 r.

Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 8,6 mld i osiągnął poziom 128,4 mld.

"NBP zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności" - czytamy w komunikacie.

Polski bank centralny ogłosił, że inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne.

"Zdecydowana ich większość - ponad 70 proc. - inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe" - napisał NBP w komunikacie.

Wedle NBP pozostała kwota utrzymywana jest w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane