NBP: na koniec marca oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły 100,8 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 05-04-2019, 14:38

Na koniec marca 2019 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski zarządzane przez NBP wynosiły 100,8 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 113 mld dol. - wynika z piątkowego komunikatu Narodowego Banku Polskiego.

Z komunikatu banku centralnego o wysokości rezerw wynika, że na koniec marca 2019 r. ich stan wyrażony w euro wyniósł 100,8 mld euro i był o 2 mld euro wyższy niż na koniec lutego 2019 r. "Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się natomiast o 0,5 mld dol. i osiągnął poziom 113,0 mld dol." - podał NBP.

Zobacz więcej

Waluty, dolary, euro

Bloomberg

W komunikacie wyjaśniono, że NBP zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

"NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie" - dodano. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu