NBP: na koniec stycznia aktywa rezerwowe Polski wynosiły 154,4 mld EUR

  • PAP
opublikowano: 07-02-2023, 14:48
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na koniec stycznia 2023 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 154,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 167,2 mld dol. - poinformował we wtorek bank centralny.

We wtorek Narodowy Bank Polski (NBP) opublikował dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych.

fot. Marek Wiśniewski
fot. Marek Wiśniewski

Wynika z nich, że na koniec stycznia br. ich stan wyrażony w euro wyniósł 154,4 mld euro i był niższy o 2,1 mld euro niż na koniec grudnia 2022 r. Stan rezerw wyrażony w dolarach zwiększył się o 0,5 mld dol. i osiągnął poziom 167,2 mld dol.

Jak podkreślono NBP zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności.

Dodano, że bank centralny inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Zdecydowana ich większość (prawie 72,5 proc.) jest inwestowana w rządowe papiery wartościowe, w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostała kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie monetarnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane