NBP: Na koniec września poziom rezerw w euro podobny jak w sierpniu, w dolarach niższy

  • PAP
opublikowano: 05-10-2018, 15:22

Na koniec września br. poziom rezerw wyrażony w euro wynosił 97,1 mld euro i był na podobnym poziomie co na koniec sierpnia, obniżył się natomiast stan rezerw wyrażony w dolarach – o 0,4 mld USD do poziomu 112,9 mld USD - podał w piątek NBP.

Jak wynika z opublikowanych przez NBP danych o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych, na koniec września br. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 97,1 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 112,9 mld dolarów.

Poziom rezerw wyrażony w euro był na podobnym poziomie co na koniec sierpnia, a wyrażony w dolarach obniżył się o 0,4 mld dolarów.

Narodowy Bank Polski przypomina w komunikacie, że zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu