NBP: Na rynku pracy poprawa, choć w planach więcej zwolnień niż nowych etatów

ISBNews
opublikowano: 23-12-2013, 15:08

Wyniki Badania Koniunktury Narodowego Banku Polskiego (NBP) wskazują na dalsze oznaki poprawy sytuacji na rynku pracy, choć w firmach nadal nieznacznie przeważają prognozy redukcji zatrudnienia, podał bank centralny w "Kwartalnym raporcie o rynku pracy w III kw. 2013 r."

"Odsezonowany wskaźnik ilustrujący plany przedsiębiorstw dotyczące zatrudnienia w IV kw. 2013 drugi już kwartał z rzędu wzrósł, tym razem do poziomu -1,0, tj. o 2,8 pkt proc. względem poprzedniego kwartału. Ujemna wartość wskaźnika oznacza, że nadal więcej pracodawców planuje redukcje zatrudnienia aniżeli przyjęcia nowych pracowników" - czytamy w raporcie.

Wzrost wskaźnika wynikał z obserwowanej w ostatnich kwartałach tendencji do obniżania udziału przedsiębiorstw deklarujących redukcje, tłumaczy bank centralny.

"Odsetek podmiotów planujących wzrost zatrudnienia praktycznie nie zmienił się i od początku 2012 r. zachowuje się relatywnie stabilnie. Mimo poprawy wielu wskaźników odzwierciedlających stan koniunktury, a wraz z nimi także prognoz zatrudnienia, przedsiębiorstwa zdają się odsuwać w czasie przewidywany moment znaczącego ożywienia gospodarczego. Wg ich oceny, wyraźniejszego ożywienia, także na rynku pracy, można oczekiwać dopiero w połowie 2014 r." - napisano dalej.

NBP zwraca uwagę, że w ujęciu branżowym najgłębsze redukcje przewidywane są nadal w budownictwie, pomimo ponownej poprawy prognoz. W przemyśle po raz pierwszy od połowy 2008 r. plany zwiększenia zatrudnienia przeważały nad planami redukcji.

W III kw. 2013 roku liczba osób pracujących w BAEL zaczęła rosnąć (wzrosła o 0,1% r/r wobec -0,5% r/r w II kw. 2013 roku), a w ujęciu kw/kw (wyrównanym sezonowo) wzrosła o 0,3%. Pozytywne tendencje potwierdzają dane ze sprawozdawczości przedsiębiorstw.

"Wzrost liczby pracujących BAEL był głównie efektem wzrostu prawdopodobieństwa znalezienia pracy, przy braku zmian ryzyka utraty pracy. W III kw. 2013 roku rosła także liczba "rynkowych" wakatów zgłaszanych do urzędów pracy, choć całkowita liczba ofert pracy nie zmieniła się ze względu na ograniczenie liczby subsydiowanych ofert pracy" - komentuje NBP.

Stopa bezrobocia rejestrowanego po skorygowaniu o wahania sezonowe nie zmieniała się od lutego 2013 r. i według danych z listopada 2013 r. nadal wynosi 13,6%, podano dalej w materiale. Stopa bezrobocia BAEL zmniejszyła nieznacznie w III kw. 2013 r. (do 10,3% wg danych odsezonowanych z 10,5% w II kw. 2013).

Liczba osób bezrobotnych wg BAEL praktycznie nie zmieniła się w ujęciu r/r i spadła o ok. 25 tys. osób (tj. 1,4%) w ujęciu kw/kw (wg danych wyrównanych sezonowo).

"Zgodnie z wynikami Szybkiego Monitoringu NBP w III kw. 2013 r. stopień wykorzystania mocy produkcyjnych wzrastał już trzeci kwartał z rzędu. Proces ten dość powoli przekładał się na zwiększanie liczby przepracowanych godzin w przedsiębiorstwach" - czytamy dalej w raporcie.

W III kw. 2013 r. wskaźnik wykorzystania mocy produkcyjnych wyniósł 80% (po korekcie sezonowej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu