NBP: napływ środków od emigrantów wzrósł do 4,1 mld zł w IV kw. 2015 r.

ISBNews
opublikowano: 26-04-2016, 10:39

Wielkość środków przekazanych do kraju przez emigrantów (długookresowych i krótkookresowych) wyniosła 4,1 mld zł w IV kw. 2015 r. wobec 3,9 mld zł rok wcześniej, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w "Bilansie Płatniczym Rzeczypospolitej Polskiej za IV kwartał 2015 r."

"W IV kwartale 2015 r. wielkość środków przekazanych do kraju przez emigrantów (długookresowych i krótkookresowych) wyniosła 4,1 mld zł wobec 3,9 mld zł w IV kwartale 2014 r. (wzrost o 6%). Odnotowany wzrost dotyczył zarówno transferów od emigrantów krótkookresowych (o 7,4%) jak i długookresowych (o 5,5%). W ujęciu geograficznym najsilniej wzrosły przekazy od osób pracujących krótkookresowo w Niemczech i Niderlandach oraz od osób przebywających od dłuższego czasu w Wielkiej Brytanii" - czytamy w raporcie.

Wzrost przekazów z Niemczech i Wielkiej Brytanii spowodował, że kraje te umocniły pozycję tych państw jako liderów jeśli chodzi o wielkość środków transferowanych do kraju od pracujących tam Polaków, wskazał bank centralny.

"W IV kwartale 2015 r. pieniądze od migrantów z Niemiec wyniosły 1,4 mld zł, a z Wielkiej Brytanii 1,2 mld zł. Łącznie z tych dwóch krajów napłynęło 62,9% wszystkich transferów. Utrzymująca się tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o napływ środków z tych dwóch państw wynika z ciągłego zainteresowania Polaków pracą w tych krajach" - czytamy dalej.

Przekazy z Niderlandów - trzeciego co do wielkości kierunku napływu środków, mimo odnotowanego wzrostu, wyniosły w IV kw. ub.r. 0,3 mld zł i stanowiły 6,1% wszystkich transferów. Irlandia, która jeszcze kilka lat temu była jednym z głównych kierunków, z których płynęły do Polski przekazy, w IV kw. 2015 roku stanowiła jedynie 4,4% całości przekazów, podał także NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane