NBP: nastroje inwestycyjne firm są lepsze, niż przed wybuchem pandemii

PAP
opublikowano: 05-08-2021, 13:48

Nastroje inwestycyjne firm są lepsze, niż przed wybuchem pandemii. Optymistyczne są prognozy zatrudnienia, przedsiębiorstwa planują również wzrost wynagrodzeń - wynika z raportu NBP "Szybki Monitoring. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw".

Narodowy Bank Polski (NBP)
Narodowy Bank Polski (NBP)
Andrzej Barabasz (Chepry)/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

W raporcie NBP podano m.in., że w I kw. 2021 r. dynamika przychodów ze sprzedaży sektora przedsiębiorstw niefinansowanych (SPN) była wysoka, a szczególnie szybko rosły przychody z działalności eksportowej. Wyniki przeprowadzonego przez NBP badania oraz inne dostępne dane wskazują, że sytuacja ta utrzyma się również w II kw. bieżącego roku - oceniono.

Według banku w świetle danych z badania optymistycznie kształtują się prognozy zatrudnienia, które osiągnęły najwyższy w historii "Szybkiego Monitoringu" poziom. Najkorzystniej, jak podał NBP, kształtują się przewidywania dotyczące przedsiębiorstw dużych, rośnie jednak również odsetek firm małych i średnich, które planują wzrost zatrudnienia.

"Przedsiębiorstwa planują wzrost wynagrodzeń przeciętnie o 5,4 proc. rdr wobec 4,9 proc. rdr w poprzednim kwartale" - stwierdzono w raporcie.

Jak dodano, podniesienie płac w III kw. przewiduje ponad 36 proc. respondentów badania.

W raporcie stwierdzono także, iż w I kw. 2021 r. po raz pierwszy od dziewięciu miesięcy wzrosły nakłady na środki trwałe w SPN.

"Ożywienie dotyczyło wielu grup przedsiębiorstw, w tym również firm publicznych i dużych inwestorów" - wskazano.

"Ze względu na dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw (w I kw. br. - PAP) nastąpiła także dalsza, znacząca poprawa nastrojów inwestycyjnych" - oceniono.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane