NBP: O obniżce stopy referencyjnej w X zdecydował głos M. Belki

ISBNews
opublikowano: 27-11-2014, 14:35

Podczas październikowego głosowania za obniżką stopy referencyjnej o 50 pb opowiedziało się pięcioro członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP), a pięcioro było przeciw, jak wynika z komunikatu Narodowego Banku Polskiego (NBP). Ostatecznie stopa ta została obniżona o 50 pb, ponieważ w takiej sytuacji prezesowi NBP (Markowi Belce) przysługuje głos rozstrzygający (tzw. casting vote).

Za wnioskiem o obniżenie stopy referencyjnej oraz stopy redyskontowej weksli o 50 pb opowiedzieli się: M. Belka, A. Bratkowski, E. Chojna-Duch, E.J. Osiatyński i A. Zielińska-Głębocka, podał NBP w komunikacie. Przeciwko głosowali: A. Glapiński, J. Hausner, A. Kaźmierczak, A. Rzońca i J. Winiecki.

Obecnie podstawowa stopa referencyjna wynosi 2,00%.

Natomiast za obniżką stopy lombardowej o 100 pb głosowali: M. Belka, A. Bratkowski, E. Chojna-Duch, A. Glapiński, J. Hausner, E.J. Osiatyński, J. Winiecki i A. Zielińska-Głębocka. Przeciwko głosowali: A. Kaźmierczak i A. Rzońca.

Po październikowej obniżce, w tym miesiącu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna wynoszącą 2,0% (co było pewnym zaskoczeniem dla rynku). RPP napisała w swoim komunikacie, że ze względu na niepewność co do przyszłej koniunktury, nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej.

Podczas konferencji po listopadowym posiedzeniu RPP Belka powiedział, że Rada ma pewność, iż inflacja w 2014 r. nie wyjdzie poza cel (2,5%), więc główną przesłanką podejmowanych przez Radę decyzji będzie wzrost gospodarczy. Jego zdaniem, spowolnienie może skłonić RPP do kolejnego dostosowania poziomu stóp procentowych.

Obecnie większość analityków oczekuje wznowienia cyklu obniżek stóp procentowych, ale różnią się co do terminu - część z nich spodziewa się obniżki stóp już w grudniu, część w styczniu, a niektórzy - dopiero w marcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane