NBP: Obniżenie wskaźnika inflacji w XI spowodowane czynnikami przejściowymi

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-12-2005, 21:39

Obniżenie się rocznego wskaźnika inflacji w listopadzie do poziomu 1 proc. spowodowane zostało przede wszystkim głębszym spadkiem cen żywności i niższym wzrostem cen paliw, a więc odchyleniami, które mogą mieć charakter przejściowy - poinformował NBP w komentarzu do środowych danych o inflacji.

Obniżenie się rocznego wskaźnika inflacji w listopadzie do poziomu 1 proc. spowodowane zostało przede wszystkim głębszym spadkiem cen żywności i niższym wzrostem cen paliw, a więc odchyleniami, które mogą mieć charakter przejściowy - poinformował NBP w komentarzu do środowych danych o inflacji.

    GUS podał w środę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie wzrosły zaledwie o 1 proc. w stosunku do listopada 2004 roku, natomiast w porównaniu do października 2005 roku spadły o 0,2 proc.

    Rynek oczekiwał, że w listopadzie inflacja spadnie do 1,3 proc. z 1,6 proc. w październiku 2005 r., przy prognozach wahających się od 1,2 proc. do 1,5 proc. W porównaniu z październikiem tego roku ceny miały wzrosnąć o 0,07 proc.

    "Kształtowanie się wskaźników inflacji w październiku i listopadzie jest zgodne z sierpniową projekcją inflacji, która przewidywała obniżenie się inflacji w IV kwartale 2005 r. do poziomu około jednego procenta i następnie wzrost inflacji począwszy od I kwartału 2006 roku" - napisał NBP w komentarzu.  "Jednocześnie trzeba podkreślić, że dane z jednego miesiąca nie wpływają istotnie na przebieg inflacji w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej" - dodał NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane