NBP oczekuje dalszego dynamicznego wzrostu rynku kredytów mieszkaniowych

Internet Securities
opublikowano: 15-12-2005, 12:23

Narodowy Bank Polski (NBP) oczekuje dalszego dynamicznego wzrostu wolumenu kredytów mieszkaniowych. Według banku rynek ten ma duży potencjał, ponieważ wartość udzielonych w Polsce kredytów mieszkaniowych wynosi ok. 5% PKB w porównaniu do ok. 33% w Europie Zachodniej.

Narodowy Bank Polski (NBP) oczekuje dalszego dynamicznego wzrostu wolumenu kredytów mieszkaniowych. Według banku rynek ten ma duży potencjał, ponieważ wartość udzielonych w Polsce kredytów mieszkaniowych wynosi ok. 5% PKB w porównaniu do ok. 33% w Europie Zachodniej.

„Można przypuszczać, że najbardziej dynamicznie będzie rósł wolumen kredytów mieszkaniowych (w tym hipotecznych), zwłaszcza że w Polsce istnieje duży potencjał rozwoju tego typu usług. Potwierdza to relacja udzielonych kredytów mieszkaniowych do PKB, która wynosi około 5%, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej około 33%” –napisał NBP w opublikowanym w czwartek raporcie „Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2004 r.”.

O potencjale do rozwoju sektora bankowego świadczy także to, że odsetek osób w wieku powyżej 15 lat, które korzystają z usług sektora wynosił w 2004 roku zaledwie 54,8%, podał także bank.

W 2004 roku kredyty na nieruchomości mieszkaniowe stanowiły 32,7% wszystkich kredytów zaciągniętych przez gospodarstwa domowe wobec 30,2% w 2003 roku i 23,3% w 2002 roku, podano w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane