NBP: od wprowadzenia celu CPI średni poziom inflacji był prawie zgodny z celem

ISBnews
opublikowano: 21-10-2014, 11:32

Od momentu wprowadzenia celu inflacyjnego na poziomie 2,5% +/- 1 pkt proc. w 2004 r. średni poziom inflacji CPI w Polsce wyniósł 2,7% rocznie, a więc był praktycznie zgodny z celem, napisał Narodowy Bank Polski (NBP) w raporcie "Ewolucja strategii celu inflacyjnego w wybranych krajach".

"Realizacja strategii celu inflacyjnego przez NBP pozwoliła na skuteczne zapewnienie stabilności cen w Polsce w średnim okresie. Od momentu wprowadzenia celu na poziomie 2,5% +/- 1 pkt proc. w 2004 r. średni poziom inflacji CPI w Polsce wyniósł 2,7% rocznie, a więc był praktycznie zgodny z celem" - czytamy w raporcie.

Bank centralny zwraca uwagę, że inflacja w Polsce - w porównaniu z innymi krajami - relatywnie często odchylała się od celu. Skala tych odchyleń, a także zmienność inflacji, pozostawały jednak umiarkowane.

"Może to świadczyć o tym, że polityka pieniężna w Polsce - jak od pewnego czasu podkreśla Rada w swoich dokumentach - jest prowadzona w sposób elastyczny, a natura występujących w gospodarce wstrząsów uzasadniała w niektórych przypadkach wydłużenie horyzontu powrotu inflacji do celu inflacyjnego" - tłumaczy NBP.

Bank centralny przypomina, że przyjął strategię celu inflacyjnego w 1998 r., a od 2004 r. realizuje ciągły cel na poziomie 2,5% +/- 1 pkt proc. Rada Polityki Pieniężnej (RPP) - zarówno I, II, jak i III kadencji - dokonywała pewnych modyfikacji rozumienia i sposobu realizacji strategii polityki pieniężnej NBP, zachowując przy tym jej fundamenty (tj. sam cel oraz reżim płynnego kursu walutowego).

"Modyfikacje te dotyczyły przed kryzysem zwiększenia zakresu komunikacji polityki pieniężnej, natomiast po kryzysie - sygnalizowania możliwości leaning against the wind w razie pojawienia się ryzyka narastania bańki na rynku aktywów, większej skłonności banku do interwencji walutowych (o ile byłyby one konieczne dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej kraju), podkreślenia znaczenia elastyczności w prowadzeniu polityki pieniężnej oraz postulatu uznania polityki makroostrożnościowej za ważny instrument krajowej polityki stabilizacyjnej. Warto zaznaczyć, że znaczna część tych zmian była wprowadzana dość wcześnie, tj. zanim większość innych banków centralnych uwzględniła je w swoich strategiach. Dzięki temu strategia polityki pieniężnej NBP obecnie nie odbiega zasadniczo od standardów wyznaczonych przez banki centralne krajów rozwiniętych" - podsumowano w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane