NBP: Plan Hausnera został dotychczas zrealizowany w 31%

Internet Securities
28-02-2005, 11:01

Program uporządkowania wydatków publicznych, tzw. planu Hausnera, w części, która została zrealizowana do lutego 2005 roku, pozwoli na zaoszczędzenie w latach 2005-2007 ok. 17 mld zł, czyli ok. 31% planowanej wielkości, szacuje Narodowy Bank Polski (NBP).

Program uporządkowania wydatków publicznych, tzw. planu Hausnera, w części, która została zrealizowana do lutego 2005 roku, pozwoli na zaoszczędzenie w latach 2005-2007 ok. 17 mld zł, czyli ok. 31% planowanej wielkości, szacuje Narodowy Bank Polski (NBP).

„Według oceny NBP, do lutego br. efekty finansowe działań już zrealizowanych z ‘Programu Uporządkowania i Ograniczenia Wydatków Publicznych’ wyniosą w latach 2005-2007 ok. 17 mld zł, co stanowi zaledwie 31% planowanej wielkości” – podano w opublikowanym we wtorek „Raporcie o inflacji. Luty 2005”.

Ministerstwo Gospodarki i Pracy podaje, iż efekty finansowe zrealizowanych już działań z planu Hausnera stanowią 24 mld zł, tj. 44% planu, podał bank.

„Powyższa różnica wynika z uwzględnienia w szacunkach NBP kosztów likwidacji tzw. ‘starego portfela’, dodatkowych kosztów wypłat zasiłków przedemerytalnych osobom, które uzyskały do nich uprawnienia w ostatnich miesiącach obowiązywania starych przepisów, a ponadto nie wliczania kwot podatków wpłacanych przez PKP i kopalnie węgla kamiennego. Wymienione kwestie wpłynęły na zmniejszenie efektów finansowych prognozowanych w Programie” – czytamy w raporcie.

Według NBP, nieprzyjęcie przez parlament istotnych ustaw z planu Hausnera, mających zmniejszyć wydatki, oznacza efekty finansowe szacowane na ok. 3,6 mld zł, tj. 0,4% PKB.

Bank przypomina też, że realizacja reformy fiskalnej ograniczającej nierównowagę finansów publicznych jest również warunkiem koniecznym przystąpienia Polski do strefy euro.

„Zakładany na 2005 r. wysoki poziom deficytu sektora finansów publicznych – ok. 4,2% PKB (według ESA 95), stanowi główne wyzwanie na drodze do spełnienia kryteriów fiskalnych z Maastricht” – napisano w raporcie.

Jedno z kryteriów konwergencji zakłada, że deficyt ten nie może przekraczać 3,0% PKB. Polski rząd chce spełnić to kryterium – a także pozostałe, dotyczące długu publicznego, inflacji, stóp procentowych, kursu walutowego – w 2007 roku tak, aby móc przyjąć euro w 2009 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: Plan Hausnera został dotychczas zrealizowany w 31%