NBP: powrót dodatniej dynamiki kredytów dla przedsiębiorstw w IV kw. 2021

  • PAP
opublikowano: 19-11-2021, 12:49

Narodowy Bank Polski spodziewa się, że dodatnia dynamika w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw powróci w czwartym kwartale tego roku. NBP liczy też na stosunkowo szybki wzrost dynamiki akcji kredytowej w kredytach konsumpcyjnych - wynika z prognoz NBP opublikowanych w piątek.

Bank centralny zaprezentował swoje prognozy dotyczące dynamiki akcji kredytowej w raporcie "Rozwój systemu finansowego w Polsce w 2020 r.".

fot. Marek Lapis/Forum
fot. Marek Lapis/Forum

NBP poinformował, że prognozy zostały opracowane z wykorzystaniem zestawu modeli wektorowej korekty (VECM, ang. Vector Error Correction Model). Scenariusz prognoz ma w tej klasie modeli charakter autoregresyjny i jest oparty wyłącznie na informacji pochodzącej z wartości analizowanych zmiennych zaobserwowanych w przeszłości. Wyjaśniono, że podejście takie umożliwia wykorzystanie mechanizmu zbieżności prognozowanych kategorii do średniej w długim okresie, co przekłada się na ograniczenie przeciętnego błędu prognozy.

“Model VECM przewiduje powrót dodatniej dynamiki w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw w IV kw. 2021 r., a następnie jej wzmocnienie i stopniową stabilizację na poziomie ok. 3 proc. rok do roku w latach 2022 i 2023” - czytamy w raporcie.

Dodano, że z modelu wynika, iż konsekwencje kryzysu pandemicznego będą miały długofalowy charakter, a jego skutki mogą być odczuwalne w gospodarce w całym horyzoncie prognozy czyli do końca 2023 r.

NBP poinformował że w odniesieniu do kredytów konsumpcyjnych model przewiduje, że w horyzoncie prognozy należy się spodziewać stosunkowo szybkiego wzrostu dynamiki akcji kredytowej do poziomu ok. 5,5 proc. rok do roku w II kw. 2022 r., a następnie jej stabilizacji na poziomie ok. 5 proc. rok do roku w roku 2023.

“Uzyskane oszacowanie ścieżki tej kategorii kredytów zbliża się zatem do poziomów dynamiki obserwowanych przed pandemią. Zgodnie z oceną pochodzącą z modelu skutki zaburzenia spowodowanego pandemią COVID-19 mogą być długotrwałe, na co wskazuje nieznaczne osłabienie tendencji wzrostowej w drugiej połowie horyzontu prognozy” - wskazano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane