NBP: poziom rezerw w euro bez zmian, wzrósł w dolarach

  • PAP
opublikowano: 07-02-2018, 14:42
aktualizacja: 07-02-2018, 15:00

Na koniec stycznia 2018 r. poziom rezerw wyrażony w euro nie uległ istotnym zmianom i wyniósł 94,4 mld euro, natomiast wartość rezerw wyrażona w dolarach wyniosła 117,5 mld dolarów i była o 4,3 mld dolarów wyższa niż na koniec grudnia 2017 r. - poinformował w środę NBP.

Narodowy Bank Polski opublikował w środę dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych.

Zobacz więcej

Waluty, dolary, euro

Bloomberg

Według tych danych na koniec stycznia 2018 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 94,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 117,5 mld dolarów.

NBP przypomniał zarazem w komunikacie, że "zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności".

"NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie" - czytamy w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu