NBP: poziom rezerw w euro bez zmian, wzrósł w dolarach

PAP
aktualizacja: 07-02-2018, 15:00

Na koniec stycznia 2018 r. poziom rezerw wyrażony w euro nie uległ istotnym zmianom i wyniósł 94,4 mld euro, natomiast wartość rezerw wyrażona w dolarach wyniosła 117,5 mld dolarów i była o 4,3 mld dolarów wyższa niż na koniec grudnia 2017 r. - poinformował w środę NBP.

Narodowy Bank Polski opublikował w środę dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych.

Waluty, dolary, euro
Zobacz więcej

Waluty, dolary, euro

Bloomberg

Według tych danych na koniec stycznia 2018 r. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 94,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 117,5 mld dolarów.

NBP przypomniał zarazem w komunikacie, że "zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności".

"NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie" - czytamy w komunikacie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / NBP: poziom rezerw w euro bez zmian, wzrósł w dolarach