NBP: prognozy na drugi kwartał sugerują niewielką poprawę sytuacji przedsiębiorstw

  • PAP
opublikowano: 30-04-2021, 15:13

Prognozy na drugi kwartał 2021 r. sugerują niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw, jednak poziom optymizmu w ocenie najbliższej przyszłości wciąż jest względnie niski - poinformował w piątek Narodowy Bank Polski.

“Prognozy na II kw. 2021 r. sugerują niewielką poprawę sytuacji w sektorze przedsiębiorstw, jednak poziom optymizmu w ocenie najbliższej przyszłości wciąż jest względnie niski” - czytamy w analizie banku “Szybki Monitoring NBP. Analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.

fot. Andrzej Barabasz (Chepry)/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
fot. Andrzej Barabasz (Chepry)/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Dodano, że w dalszym ciągu bardziej optymistyczne niż prognozy o horyzoncie kwartalnym kształtują się prognozy roczne - wyraźnie przeważają w nich optymiści (22,4 proc. podmiotów oczekuje poprawy, a 10,5 proc. - pogorszenia).

“Prognozy są oczywiście mniej optymistyczne w przedsiębiorstwach odczuwających skutki ograniczeń przeciwpandemicznych. Zwraca też uwagę spadek optymizm prognoz w Przetwórstwie przemysłowym” - wskazuje NBP.

W analizie wskazano, że choć w grudniu 2020 r. ankietowane przedsiębiorstwa dostrzegały możliwość pogorszenia rentowności w ciągu najbliższych 12 miesięcy, to. prognozy sformułowane w marcu br. sugerują już możliwość jej poprawy.

Dodano, że w pierwszym kwartale 2021 r., po raz pierwszy od ponad roku wzrósł odsetek firm, które zadeklarowały szybszy wzrost płac niż wydajności pracy (18,9 proc. badanych wobec 14,3 proc. w kwartale poprzednim), przy jednoczesnym delikatnym spadku udziału firm deklarujących sytuację odwrotną (10,4 proc. ankietowanych wobec 12 proc. w kwartale poprzednim). Około 26 proc. przedsiębiorstw wskazuje na zbliżony poziom wzrostu wynagrodzeń i wydajności. Natomiast niecałe 45 proc. firm wskazuje brak zmian w relacji płac i wydajności w stosunku do poprzedniego kwartału.

“Po okresie skokowego spadku presji na wzrost płac w 2020 r., wraz z początkiem 2021 r. odnotowano wzrost wskaźnika, którego wartość powoli zbliża się do poziomów rejestrowanych przed rozpoczęciem pandemii. Aktualnie 60 proc. ankietowanych firm zgłasza pojawienie się presji na wzrost płac ze strony pracowników. Ponad 14 proc. przedsiębiorstw zwraca uwagę na nasilenie się wspomnianych nacisków w stosunku do kwartału poprzedniego” - czytamy.

Jak wynika z raportu, nastroje inwestycyjne przedsiębiorstw silnie poprawiały się w ostatnich czterech kwartałach i powróciły już do poziomów sprzed wybuchu pandemii. Łączna ocena optymizmu inwestycyjnego pozostaje jednak, mimo tych zmian, nadal poniżej średniej wieloletniej. Na tempo ożywienia inwestycji wpływa mniejsze, względem wcześniejszych obserwacji, zainteresowanie przedsiębiorstw nowymi inwestycjami.

“Prognozy przedsiębiorstw dotyczące skali inwestycji w drugim kwartale, chociaż korzystniejsze niż w ub. kw., są wciąż raczej neutralne dla dynamiki nakładów. Jednocześnie przedsiębiorstwa z większym niż przed kwartałem optymizmem oceniały możliwości wzrostu inwestycji w horyzoncie całego bieżącego roku” - wskazano.

Dodano, że niecałe 50 proc. badanych firm deklaruje zwiększenie przeciętnego wynagrodzenia na przestrzeni najbliższych 12 miesięcy - odsetek tych przedsiębiorstw zmniejszył się o 5,7 pp. W stosunku do poprzedniego kwartału.

Badania Szybki Monitoring NBP (SM) prowadzone są nieprzerwanie od końca 1997 r. Ostatnie badanie SM odbyło się w marcu 2021 r. W badaniu SM wzięły udział 2654 podmioty wybrane z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego reprezentujące wszystkie sekcje PKD poza rolnictwem, leśnictwem i rybołówstwem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane