NBP: projekcja zakłada, że po 2019 r. ceny prądu nie będą zamrożone

  • PAP
opublikowano: 11-03-2019, 09:22

Marcowa projekcja NBP zakłada, że po 2019 roku ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw nie będą zamrożone, wynika z listopadowego "Raportu o inflacji" Narodowego Banku Polskiego.

prąd, licznik
Zobacz więcej

prąd, licznik fot. Grzegorz Kawecki, Puls Biznesu

"Przyjęte w procesie sporządzania każdej projekcji założenie o braku zmian regulacyjnych w horyzoncie prognozy oznacza, że po 2019 r. ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw nie będą zamrożone i wzrosną zgodnie z działaniem mechanizmów modelu prognostycznego uwzględniającym utrzymanie niższej akcyzy oraz opłaty przejściowej" - napisano.

"W ścieżce centralnej przyjęto zatem, że od 2020 r. taryfy dla gospodarstw domowych będą kształtować się zgodnie z mechanizmami modelowymi, przy uwzględnieniu utrzymania obniżonej akcyzy i opłaty przejściowej. Nie można jednak wykluczyć, że mechanizm rekompensowania wytwórcom energii części wzrostu cen certyfikatów CO2 zostanie jednak wykorzystany również w kolejnych latach, oddziałując w kierunku niższych niż w projekcji cen energii" - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu