NBP: przedsiębiorcy przewidują stabilny wzrost zatrudnienia w III kw.

ISBnews
21-07-2014, 11:28

Przedsiębiorcy planują wzrost zatrudnienia w III kw. br. w tempie zbliżonym do odnotowanego w poprzednich trzech miesiącach, nadal nie dostrzegają też presji płacowej, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w czerwcu br. wśród 1340 firm.

"W III kw. dynamika wzrostu zatrudnienia powinna utrzymać się na poziomie z II kw. Świadczy o tym podobny odsetek firm planujących zwiększać liczbę etatów jak trzy miesiące wcześniej. Wzrost planowany jest głównie w sektorze prywatnym, w tym zwłaszcza w firmach z kapitałem zagranicznym. Plany zwiększenia zatrudnienia mają ponadto firmy przetwórcze, budownictwo i usługi dla biznesu, jak też największe podmioty w próbie. Natomiast w energetyce i górnictwie możliwe są redukcje zatrudnienia" - czytamy w "Informacji o kondycji sektora przedsiębiorstw ze szczególnym uwzględnieniem stanu koniunktury w II kw. 2014 r. oraz prognoz na III kw. 2014 r."

W III kw. 2014 r. prognozy zatrudnienia pozostawały na poziomie zbliżonym do poprzedniego kwartału (dane po uwzględnieniu korekty sezonowej), podał NBP. Trzeci kwartał z rzędu więcej firm planuje wzrost zatrudnienia niż jego spadek (12,3% wzrost, 8,3% spadek), po ponad 5 latach przewagi redukcji zatrudnienia.

"Plany w odniesieniu do wysokości płac pokazują na podobne (a zatem niskie) co do zasięgu podwyżki, jak w poprzednim kwartale. Takie zamiary znajdują uzasadnienie m.in. w niskiej i nierosnącej presji pracowników na zwiększenie wynagrodzeń oraz bardzo niskiej inflacji. Warto jednak zauważyć, że analizowane wskaźniki ustabilizowały się i nie wykazują już dalszej tendencji spadkowej" - czytamy dalej.

Według NBP, dalsze wzrosty wynagrodzeń uwarunkowane są najprawdopodobniej zarówno dalszą poprawą sytuacji firm, jak i wzrostem nacisków na podwyżki ze strony zatrudnionych osób (do tej pory w zasadzie nie obserwowanych).

Zwiększyć wynagrodzenia planuje 10,7% przedsiębiorstw (wskaźnik odsezonowany wynosi 13,9%, tzn. o 1,1 pkt proc. mniej kw/kw i 3,4 pkt proc. więcej r/r). Odsetek przedsiębiorstw zamierzających dokonać podwyżek kształtuje się poniżej średniej dla lat 2005-2014.

"Wzrost płac obejmie jednak większą część ogółu zatrudnionych niż w poprzednim kwartale, za sprawą częstszego wzrostu wynagrodzeń w firmach dużych niż w MSP. Zasięg redukcji płac nieco spadł i pozostaje bardzo niewielki (1% zatrudnionych, 2% firm)" - napisał NBP.

"Presja płacowa utrzymuje się na niskim poziomie - jedynie 5% przedsiębiorstw rejestruje obecnie wzrost nacisków płacowych" - konkluduje bank centralny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: przedsiębiorcy przewidują stabilny wzrost zatrudnienia w III kw.