Czytasz dzięki

NBP: przedsiębiorstwa oczekują niewielkiego pogorszenia koniunktury w III kw.

ISBNews
opublikowano: 15-07-2015, 11:13

Przedsiębiorstwa oczekują niewielkiego pogorszenia koniunktury w III kw. br., przede wszystkim ze względu na niską dynamikę sprzedaży i obniżające się marże w wyniku presji na spadek cen, wynika z ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP) przeprowadzanej w czerwcu br. wśród 1572 firm.

Wskaźnik prognoz sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw (WPSE) pozbawiony wahań sezonowych na III kw. br. spadł o 1,4 pkt proc. kw/kw i przyjął wartość o 2,3 pkt proc. niższą niż przed rokiem, podał bank centralny w raporcie.

"Z pogorszeniem optymizmu tych prognoz koresponduje wydłużenie czasu trwania problemów w firmach, które są w słabej lub złej kondycji (wskaźnik prognoz średniookresowych w przedsiębiorstwach, które borykają się z kłopotami zmniejszył się o 0,4 pkt proc. r/r). Podobnie, prognozy o horyzoncie rocznym (sformułowane w maju br., na bazie wyników AR NBP) sugerują niewielki spadek optymizmu względem oczekiwań sprzed roku, choć trzeba też podkreślić, że odsetek firm spodziewających się pogorszenia kondycji pozostał bardzo nieznaczny (i wyniósł 6,8%, wobec 5,6% w 2014 r.)" - czytamy w dokumencie.

Pod koniec II kwartału 2015 r. przedsiębiorstwa oceniały swoją sytuację jako dobrą.

"Sytuacja ekonomiczna w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu br. pozostawała dobra i stabilna, nieco powyżej odczytów z poprzedniego kwartału i wyraźnie powyżej ocen sprzed roku (wskaźnik surowy BOSE wzrósł o 2,5 pkt proc. kw/kw i o 6,1 pkt proc. r/r, wskaźnik BOSE po korekcie sezonowej wzrósł o 2 pkt proc. kw/kw, zwiększył się również wskaźnik oceny fazy cyklu - o 1,5 pkt proc. kw/kw i o 4,8 pkt proc. r/r)" - podano również w dokumencie.

Pomimo dalszej poprawy, głównym źródłem problemów dla ankietowanych firm pozostawał niski popyt. Na drugim miejscu wśród trudności przedsiębiorstwa wymieniały wysoką konkurencję - bariera ta jednak również osłabiła się w ciągu kwartału.

"Dalszemu obniżeniu uległy ponadto trudności związane z konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Jednak z analizy odpowiedzi widać, że perturbacje geopolityczne są nadal przedmiotem głębokiej troski firm, obawiających się ich skutków, w tym m.in. wahań kursu walutowego. Niepokój budzą również zbliżające się wybory parlamentarne w Polsce, co może mieć wpływ nie tylko na kurs walutowy, ale też na obowiązujące przepisy, których zmienność w dalszym ciągu uważana jest za jedną z poważniejszych barier rozwoju" - czytamy w dokumencie.

W czerwcu 2015 r. w Szybkim Monitoringu NBP wzięło udział 1572 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Były to przedsiębiorstwa z sektora niefinansowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane