NBP: Przyjęcie euro zwiększa bezpośrednie inwestycje

04-05-2004, 08:36

Reuters: Nowe kraje Unii Europejskiej, które wcześniej od innych przyjmą wspólną walutę, przyciągną więcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych, dzięki niższym stopom procentowych i likwidacji ryzyka kursowego, powiedział we wtorek wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), Krzysztof Rybiński.

"Kraje, które pierwsze przyjmą euro z tej 10, która właśnie weszła do Unii Europejskiej będą miały więcej inwestycji bezpośrednich niż te, które później przyjmą euro, gdyż wspólna waluta oznacza brak ryzyka" - powiedział w wywiadzie dla radia PiN Rybiński. "Jest to jedna waluta, niskie stabilne stopy procentowe, brak możliwości wahnięć kursowych" - stwierdził.

1 maja do Unii weszło 10 nowych krajów, z których część ma szanse na znacznie szybsze wejście do strefy euro niż Polska.

W poniedziałek Komisja Europejska podała, że Estonia i Litwa podjęły już kroki, by jako pierwsze z nowych krajów przyjąć euro. Do ERM-2 chcą wejść przed sierpniem.

Analitycy oczekują, że Polska przyjmie wspólną walutę pod koniec dekady. NBP od dawna opowiada się jednak za jak najszybszym wejściem do strefy euro.

"Miejmy nadzieję, że nie będzie to dużo później niż w 2007" - powiedział Rybiński.

((Autor: Marcin Gocłowski; Redagował: Paweł Florkiewicz; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: marcin.goclowski.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: Przyjęcie euro zwiększa bezpośrednie inwestycje