NBP: RPP nie zmieniła parametrów polityki mimo niskiej inflacji

Internet Securities
28-09-2005, 16:07

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowych poziomach oraz łagodne nastawienie w swojej polityce, mimo spodziewanego ograniczenia presji inflacyjnej oraz przewidywań, że co najmniej do końca 2005 roku inflacja konsumencka utrzyma się poniżej celu inflacyjnego 2,5% r/r, wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowych poziomach oraz łagodne nastawienie w swojej polityce, mimo spodziewanego ograniczenia presji inflacyjnej oraz przewidywań, że co najmniej do końca 2005 roku inflacja konsumencka utrzyma się poniżej celu inflacyjnego 2,5% r/r, wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

„Rada podkreśla, że utrzymanie łagodnego nastawienia w polityce pieniężnej nie musi oznaczać, że na najbliższych posiedzeniach Rada zmieni stopy procentowe” – czytamy w komunikacie.

RPP zwróciła uwagę, że w sierpniu br. utrzymała się umiarkowana dynamika nominalnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw (2,8% r/r).

„Kontynuacja tej tendencji będzie sprzyjać dalszemu wzrostowi zatrudnienia oraz - przy korzystnym kształtowaniu się dynamiki wydajności pracy – będzie sprzyjać ograniczeniu presji inflacyjnej” – podano w komunikacie.

W sierpniu inflacja (CPI) wzrosła do 1,6% r/r z 1,3% w maju, czyli powróciła do dopuszczalnego pasma wahań w ramach celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.).

„Można się spodziewać, że ze względu na umiarkowany wzrost popytu oraz silny statystyczny efekt bazy związany z wejściem Polski do UE do końca br. inflacja będzie się utrzymywać na niskim poziomie, tj. wyraźnie poniżej celu inflacyjnego (2,5%)” – uważa RPP.

„Jednakże podwyższone w ostatnim czasie prognozy cen ropy i gazu mogą spowodować szybszy – niż przedstawiono w sierpniowej projekcji inflacji – powrót inflacji do celu. Trzeba też podkreślić, że podwyższone ceny ropy mogą prowadzić także do osłabienia wzrostu gospodarczego” – czytamy dalej w komunikacie.

Rada zwraca jednak uwagę, że wpływ wysokich cen ropy na ceny produkcji sprzedanej przemysłu został jak dotąd skompensowany przez mocniejszy niż rok temu kurs złotego wobec dolara oraz umiarkowaną dynamikę popytu krajowego. Dynamika cen produkcji sprzedanej przemysłu wyniosła w sierpniu br. -0,1% r/r.

„Kształtowanie się kursu złotego we wrześniu br. nie odbiegało istotnie od ścieżki kursu walutowego uwzględnionej w sierpniowym ‘Raporcie o inflacji’” – podano także.

Po wyborach ekonomiści ankietowani przez agencję ISB zmienili swoje przewidywania co do środowej decyzji RPP – obecnie zdecydowana większość oczekiwała, że stopy pozostaną bez zmian.

W tym roku RPP pięciokrotnie obniżała stopy procentowe – łącznie o 2 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej. Główna stopa referencyjna wynosi 4,50%.

Następne posiedzenia RPP odbędzie się 25-26 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: RPP nie zmieniła parametrów polityki mimo niskiej inflacji