NBP: RPP nie zmieniła stóp dzięki niskiej inflacji i silnemu złotemu

Internet Securities
opublikowano: 26-10-2005, 16:24

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowych poziomach oraz łagodne nastawienie w swojej polityce dzięki utrzymującej się – i przewidywanej – wciąż niskiej inflacji oraz dzięki silnemu złotemu, który dodatkowo utrzymuje wskaźnik wzrostu CPI na niskich poziomach, wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać stopy procentowe na dotychczasowych poziomach oraz łagodne nastawienie w swojej polityce dzięki utrzymującej się – i przewidywanej – wciąż niskiej inflacji oraz dzięki silnemu złotemu, który dodatkowo utrzymuje wskaźnik wzrostu CPI na niskich poziomach, wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

„Rada podtrzymuje ocenę, że inflacja może wrócić do celu inflacyjnego szybciej niż wynikało to z sierpniowej projekcji inflacji. Przewiduje się, że po osiągnięciu celu inflacja będzie się utrzymywać się na poziomie zbliżonym do celu inflacyjnego” – czytamy w komunikacie.

We wrześniu inflacja (CPI) wzrosła do 1,8% r/r z 1,6% w sierpniu. Cel inflacyjny banku centralnego to 2,5% +/- 1 pkt proc.

„Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych nieznacznie wzrosły, jednak nadal kształtują się poniżej celu inflacyjnego. Można się spodziewać, że ze względu na umiarkowany wzrost popytu oraz ustąpienie statystycznego efektu bazy do końca br. inflacja będzie się utrzymywać na niskim poziomie, tj. wyraźnie poniżej celu inflacyjnego (2,5%)” – czytamy dalej.

„Umiarkowany wzrost płac świadczy o tym, że nie pojawiły się dotąd efekty drugiej rundy. Gdyby jednak pojawiały się sygnały wzrostu prawdopodobieństwa wystąpienia tych efektów, bilans ryzyk mógłby ulec zmianie, co wpłynęłoby na przyszłe decyzje Rady” – podano w komunikacie.

Rada zwróciła także uwagę na silny kurs złotego.

„W październiku br. kurs złotego był mocniejszy niż uwzględniono w sierpniowym ‘Raporcie o inflacji’. Aprecjacja złotego sprzyjała utrzymaniu niskiej inflacji, mimo wysokich cen ropy naftowej” – czytamy w komunikacie.

W tym roku RPP pięciokrotnie obniżała stopy procentowe – łącznie o 2 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie 4,50%.

Następne posiedzenia RPP odbędzie się 29-30 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: RPP nie zmieniła stóp dzięki niskiej inflacji i silnemu złotemu