NBP: RPP podniosła stopy z powodu wzrostu oczekiwań inflacyjnych

opublikowano: 28-07-2004, 17:05

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podnieść w lipcu stopy procentowe o 25 pb w związku ze znaczącym wzrostem oczekiwań inflacyjnych i pojawiających się sygnałach o nasilaniu się żądań płacowych, wynika z komunikatu opublikowanego przez RPP po zakończeniu posiedzenia.

„Dążąc do tego, aby wzrost inflacji powyżej górnej granicy dopuszczalnych odchyleń od celu inflacyjnego miał charakter przejściowy i aby, po wygaśnięciu czynników przejściowych, inflacja powróciła do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym RPP (2,5%), Rada postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt.” – czytamy w komuinikacie.

Rada zwraca szczególną uwagę na wzrost oczekiwań inflacyjnych (do 4% w lipcu).

„Znaczący wzrost oczekiwań inflacyjnych połączony z rosnącym prawdopodobieństwem utrzymania się wysokiego tempa wzrostu gospodarczego zwiększa ryzyko utrwalenia się podwyższonej inflacji” – czytamy w komunikacie.

Po wzroście PKB w pierwszym kwartale o 6,9%, w drugim kwartale Narodowy Bank Polski spodziewa się wzrostu na poziomie 6,0%. Tymczasem inflacja w czerwcu wzrosła o 4,4% r/r.

„Utrzymał się wysoki wzrost cen produkcji sprzedanej przemysłu (9,2%). Silnie wzrosły także wszystkie miary inflacji bazowej z poziomu 2,0%-3,7% w maju br. do 2,3%-4,5% w czerwcu br” – czytamy także.

Zdaniem Rady bardzo ważnym czynnikiem w kształtowaniu się przyszłej inflacji będzie miała dynamika wynagrodzeń w gospodarce.

„Mimo, że do tej pory wzrost wynagrodzeń pozostawał na umiarkowanym poziomie, pojawiają się sygnały świadczące o nasilaniu się żądań płacowych, co może prowadzić do szybszego wzrostu wynagrodzeń w przyszłości” – czytamy w komunikacie.

W pierwszym półroczu tego roku łącznie przeciętne wynagrodzenie brutto wzrosło o 5,1% r/r

Następne posiedzenie RPP odbędzie się 24-25 sierpnia 2004 roku.

Podstawowa stopa referencyjna będzie od 29 lipca wynosić 6,0%. Stopa redyskonta weksli wyniesie 6,5%, stopa lombardowa – 7,5%, a stopa oprocentowania lokaty terminowej przyjmowanej przez NBP od banków – 4,5%.

Większość analityków ankietowanych przez agencję ISB uważało, że podwyżki stóp procentowych w lipcu nie będzie.

Po 20 obniżkach RPP zakończyła proces luzowania polityki pieniężnej w czerwcu 2003 roku.

qk/mik

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: RPP podniosła stopy z powodu wzrostu oczekiwań inflacyjnych