NBP: RPP utrzymała stopy bez zmian, bo widzi mniejszą groźbę przestrzelenia celu CPI

opublikowano: 30-05-2007, 16:13

(ISB) Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła utrzymać w maju wszystkie stopy procentowe na obecnych poziomach, ponieważ uznała, że w wyniku kwietniowej podwyżki stóp o 25 pb zmniejszyło się prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego, choć nadal jest ono wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie niższa od celu, wynika ze środowego komunikatu banku centralnego.

RPP uznała, że wzrost inflacji w średnim okresie będzie ograniczany przede wszystkim przez utrzymanie się wysokiego tempa wzrostu wydajności pracy.

"W ocenie Rady, w średnim okresie prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego obniżyło się wskutek dokonanej w ubiegłym miesiącu podwyżki stóp procentowych NBP, choć nadal jest wyższe od prawdopodobieństwa, że inflacja będzie niższa od celu" - podano w komunikacie.

Pełniejsza ocena skali ryzyka wzrostu inflacji ponad cel inflacyjny będzie możliwa po analizie danych napływających w najbliższych miesiącach, podkreśla bank centralny.

"Rada będzie bacznie obserwować relację pomiędzy tempem wzrostu wynagrodzeń i wydajności pracy, poziom kursu złotego, oddziaływanie procesów globalizacyjnych na gospodarkę oraz inne czynniki" - czytamy dalej.

"Rada ocenia jednak, że wzrost inflacji w średnim okresie będzie ograniczany przede wszystkim przez prawdopodobne utrzymanie się wysokiego tempa wzrostu wydajności, któremu sprzyjać będzie wysoki wzrost inwestycji, bardzo dobrą sytuację finansową przedsiębiorstw oraz niską dynamikę cen zewnętrznych, związaną z procesem globalizacji i towarzyszącym jej wzrostem konkurencji na rynku dóbr i usług podlegających wymianie międzynarodowej" - głosi komunikat.

RPP ocenia, że w III kwartale 2007 r. inflacja CPI może ulec przejściowemu obniżeniu. W kwietniu rada pisała, że w II połowie 2007 r. inflacja CPI przejściowo obniży się do poziomu "wyraźnie niższego od celu inflacyjnego 2,5%, na co wskazuje również kwietniowa projekcja inflacji".

Inflacja konsumencka w kwietniu wyniosła 2,3% r/r wobec 2,5% w marcu.

Żaden z dziewięciu ekonomistów ankietowanych przez agencję ISB nie oczekiwał podwyżki stóp procentowych podczas majowego posiedzenia RPP. Według nich, stopy procentowe wzrosną w lipcu lub październiku, kiedy bank centralny będzie publikował kolejne projekcje inflacyjne.

RPP podwyższyła stopy procentowe o 25 pb (po raz pierwszy od trzech lat) w kwietniu br. - do 4,25% w przypadku głównej stopy referencyjnej. (ISB)

tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: RPP utrzymała stopy bez zmian, bo widzi mniejszą groźbę przestrzelenia celu CPI