NBP: RPP zmieniła nastawienie na łagodne z powodu spodziewanej niższej inflacji

Internet Securities
opublikowano: 25-02-2005, 17:03

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zmieniła nastawienie w swojej polityce na łagodne z restrykcyjnego w lutym, ponieważ w ostatnich miesiącach bilans ryzyk dla przyszłej inflacji kształtował się korzystniej niż zakładał bank centralny w lutowej projekcji inflacyjnej, natomiast pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowych poziomach ze względu na niepewność dotyczącą

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zmieniła nastawienie w swojej polityce na łagodne z restrykcyjnego w lutym, ponieważ w ostatnich miesiącach bilans ryzyk dla przyszłej inflacji kształtował się korzystniej niż zakładał bank centralny w lutowej projekcji inflacyjnej, natomiast pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowych poziomach ze względu na niepewność dotyczącą kształtowania się cen ropy i kursu złotego, wynika ze środowego komunikatu Narodowego Banku Polskiego (NBP).

„W ocenie Rady od kilku miesięcy następowała zmiana bilansu ryzyk dla przyszłej inflacji, która doprowadziła do tego, że obecnie bilans ten może kształtować się korzystniej niż przedstawiono w lutowej projekcji” – napisano w komunikacie.

„Dotychczasowa skala umocnienia złotego była bowiem większa niż uwzględniono w projekcji, a dynamika cen żywności może obniżać się szybciej niż założono. Rada dostrzega jednak niepewność dotyczącą między innymi kształtowania się cen ropy i kursu złotego. W związku z tym Rada przyjęła łagodne nastawienie w polityce pieniężnej” – czytamy dalej.

RPP zwraca też uwagę, że nie odnotowano sygnałów, które wskazywałyby na wystąpienie presji płacowej w sektorze przedsiębiorstw wynikającej z podwyższonych oczekiwań inflacyjnych, tzw. efektów drugiej rundy.

W czwartym kwartale 2004 roku tempo wzrostu nominalnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw spadło do 2,7% r/r (z 3,8% r/r kwartał wcześniej), natomiast w całej gospodarce dynamika płac nominalnych wzrosła do 5,6% (wobec 5,1% w poprzednim kwartale). W styczniu tempo wzrostu nominalnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw było nadal niskie i wyniosło 2,6% r/r, podał bank.

Wszyscy ekonomiści bankowi, ankietowani przez agencję ISB, oczekiwali zmiany nastawienia w lutym na neutralne. Różnili się jednak w opiniach co do tego, kiedy rada zacznie obniżać stopy i w jakim stopniu. Obecnie oczekują bardzo szybkiego przejścia do obniżek stóp procentowych. Obecnie podstawowa stopa referencyjna nadal wynosi 6,5%.

Rada może obecnie stosować trzy nastawienia w polityce pieniężnej: restrykcyjne, neutralne i łagodne. Poprzednia rada operowała tylko nastawieniem restrykcyjnym i neutralnym.

Następne posiedzenie Rady odbędzie się w dniach 29-30 marca 2005 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane