Czytasz dzięki

NBP: Sierpniowa projekcja zakłada silniejszego złotego niż majowa

Internet Securities
opublikowano: 01-09-2005, 12:41

Ścieżka kształtowania się kursu walutowego przewidywana w sierpniowej projekcji jest mocniejsza niż w projekcji majowej, na kurs walutowy w najbliższym czasie będzie wpływać głównie wydarzenia na scenie politycznej, wynika z projekcji inflacyjnej u PKB zawartej w sierpniowym „Raporcie o inflacji” opublikowanym przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Ścieżka kształtowania się kursu walutowego przewidywana w sierpniowej projekcji jest mocniejsza niż w projekcji majowej, na kurs walutowy w najbliższym czasie będzie wpływać głównie wydarzenia na scenie politycznej, wynika z projekcji inflacyjnej u PKB zawartej w sierpniowym „Raporcie o inflacji” opublikowanym przez Narodowy Bank Polski (NBP).

Od połowy lipca złoty, po okresie deprecjacji, zaczął się umacniać, co zdaniem analityków NBP było spowodowane czynnikami zewnętrznymi – mogą o tym świadczyć podobne zmiany wartości walut innych krajów regionu.

„Umocnienie kursu było m.in. skutkiem tego, że wzrost premii za ryzyko związane z okresem przedwyborczym okazał się niższy, niż na to wskazywały wcześniejsze szacunki autorów projekcji” – czytamy w projekcji.

„Ostatnio obserwowane umocnienie złotego mogło wynikać z lepszych od oczekiwań danych dotyczących bilansu płatniczego za czerwiec br. oraz ujawnienie planów ulokowania inwestycji w Polsce przez duże ?rmy zagraniczne (MAN, Volvo)” – czytamy także.

Zdaniem analityków banku centralnego, w najbliższym czasie na wartość złotego będzie wpływać głównie sytuacja polityczna związana z nieodległym terminem wyborów (25 września), informacje o napływie inwestycji bezpośrednich oraz dane o wzroście gospodarczym.

„Ze względu na utrzymywanie się niepewności związanej z wieloma z w/w czynników oddziałujących na kurs złotego, może się on cechować dużą zmiennością” – podsumowują autorzy raportu.

W czwartek przed godziną 10:00 euro kosztowało 3,9915 zł, a dolar 3,2350 zł. odchylenie od starego parytetu wynosiło 14,8% po mocnej stronie. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane