Czytasz dzięki

NBP uznał, że złoty drożeje zbyt szybko

Mariusz Potaczała
opublikowano: 12-04-2010, 00:00

Pierwsze kwietniowe sesje na rynku złotego przebiegały w spokojnej atmosferze. Kurs euro pozostawał poniżej 3,84 zł, ustanawiając w pobliżu 3,82 zł 16-miesięczne minimum. Większe zmiany przyniosły dopiero dwie ostatnie sesje mijającego tygodnia.

Do największych zmian doszło w piątek, gdy na interwencję na rynku walutowym zdecydował się NBP. Bank centralny kupił "pewną ilość walut obcych". Kurs EUR/PLN poszybował do 3,89. NBP nie wyklucza kolejnych interwencji. Rząd także bierze pod uwagę ewentualny interwencyjny zakupu walut na rynku. Zdecydowane przeciwstawienie się umocnieniu złotego powinno również w nieco dłuższym terminie przynieść zamierzony efekt. Nawet jeśli polska waluta w skali roku zyska na wartości (co wciąż jest bardzo możliwe), to tempo umocnienia nie będzie tak dynamiczne jak w ostatnich tygodniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane