NBP: w 2018 roku należy oczekiwać wzrostu aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw

  • PAP
opublikowano: 01-02-2018, 11:15
aktualizacja: 01-02-2018, 11:16

Inwestycje w sektorze średnich i dużych przedsiębiorstw wzrosły w III kwartale 2017 r. jedynie o 0,1 proc. w stosunku do poprzedniego roku, wolniej od wzrostu inwestycji w gospodarce narodowej, ale w 2018 roku należy spodziewać się wzrostu aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw - wynika z opublikowanej w czwartek w cyklicznej analizy NBP.

NBP opublikował w czwartek cykliczny dokument "Szybki monitoring - informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw (styczeń 2018)", publikowany raz na kwartał, którego celem jest ocena i prognoza koniunktury w sektorze przedsiębiorstw niefinansowych. Ten odnosi się przede wszystkim do III i IV kwartału 2017 roku.

Jak informuje bank centralny, z analizy wynika m.in., że w drugiej połowie 2017 r. przedsiębiorstwa odnotowały wysoki popyt.

"W III kw. 2017 r. nastąpił wzrost przychodów ze sprzedaży, przy czym silniej rosła sprzedaż krajowa, podczas gdy wzrost dynamiki eksportu był nieco wolniejszy. Korzystne są zarówno oceny kształtowania się popytu w IV kwartale 2017 r., jak również jego perspektywy w I kwartał 2018 roku" - czytamy.

Jednocześnie, wynika z dokumentu, dane za III kw. 2017 r. "wskazują na wyhamowanie negatywnego trendu widocznego w ostatnich kwartałach, wskazującego na pogorszenie wskaźników rentowności. "Wzrost zysków i rentowności był wynikiem rosnącej sprzedaży, jednocześnie jednak silnie obciążały go wzrost kosztów surowców i kosztów pracy. W świetle wyników SM NBP w IV kw. ub.r. sytuacja przedsiębiorstw poprawiła się, ale w 2018 r. przedsiębiorstwa oczekują niewielkiego pogorszenia swojej kondycji ekonomicznej, zwłaszcza w początku roku" - głosi dokument.

Wynika z niego także, że dynamika kosztów pracy przyspieszyła w III kw. 2017 r., w związku z wyższą niż w poprzednim kwartale dynamiką wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, której towarzyszył dalszy wzrost zatrudnienia. "Jednocześnie więcej firm wskazuje na problemy ze znalezieniem pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Prognozy przedsiębiorstw wskazują na kontynuację wzrostu popytu na pracę oraz wynagrodzeń w I kw. 2018 r." - czytamy.

Analiza informuje, że "inwestycje w sektorze średnich i dużych przedsiębiorstw wzrosły w III kw. 2017 r. w ujęciu realnym jedynie o 0,1 proc. r/r, wolniej od wzrostu inwestycji w gospodarce narodowej (3,3 proc. r/r), na co w dużej mierze złożył się spadek inwestycji w energetyce".

"Zgodnie z wynikami badania SM NBP przedsiębiorstwa zamierzają podjąć zdecydowanie więcej nowych inwestycji niż deklarowały w ubiegłorocznych planach, choć ich rozpoczęcie nie nastąpi jeszcze na początku roku. Ponadto, planowane inwestycje są w mniejszym stopniu kierowane na rozbudowę zdolności produkcyjnych. Wzrost aktywności inwestycyjnej zapowiadają przede wszystkim przedsiębiorstwa z sektora publicznego oraz z sektorów o dużym wykorzystaniu funduszy unijnych" - informuje NBP.

W sektorze przedsiębiorstw utrzymuje się też, dodaje bank centralny, wysoki poziom bezpieczeństwa finansowego. "Zadłużenie przedsiębiorstw z tytułu kredytów stabilnie rośnie, przy utrzymującej się wysokiej koncentracji kredytów. Nadal większe znaczenie w finansowaniu rozwoju przedsiębiorstw mają środki własne" - głosi analiza.

"Mimo że wskaźniki opisujące płynność sektora przedsiębiorstw wciąż utrzymują się na bezpiecznym poziomie, to w III kw. ub.r. lekko się obniżyły. Zwiększyło się także znaczenie kredytu handlowego jako źródła finansowania bieżącej działalności" - dodaje NBP.

NBP
Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane