NBP: w kwietniu niższy poziom rezerw w euro i dolarach

PAP
opublikowano: 05-05-2017, 14:27
aktualizacja: 05-05-2017, 14:27

Na koniec kwietnia br. poziom rezerw wyrażony w euro wyniósł 100,4 mld euro i był o 4,3 mld euro niższy niż na koniec marca, poinformował w piątek NBP. Obniżył się również stan rezerw wyrażony w dolarach o 2,6 mld dolarów, do poziomu 109,4 mld dolarów - dodał bank.

Zobacz więcej

Budynek NBP

WM, Puls Biznesu

NBP opublikował w piątek dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec kwietnia br. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 100,4 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 109,4 mld dolarów.

Narodowy Bank Polski przypomniał w komunikacie, że zarządza rezerwami dewizowymi, "dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności".

"NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie" - głosi komunikat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: w kwietniu niższy poziom rezerw w euro i dolarach