NBP: Wzrosło prawdopodobieństwo CPI poniżej celu w 2006 r.

Internet Securities
opublikowano: 28-02-2006, 18:04

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła obniżyć w lutym stopy procentowe o 25 pb ze względu na wzrost prawdopodobieństwa, że inflacja konsumencka pozostanie w 2006 roku poniżej celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.), wynika z wtorkowego komunikatu banku centralnego.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) postanowiła obniżyć w lutym stopy procentowe o 25 pb ze względu na wzrost prawdopodobieństwa, że inflacja konsumencka pozostanie w 2006 roku poniżej celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 pkt proc.), wynika z wtorkowego komunikatu banku centralnego.

„Rozwój sytuacji w gospodarce po opublikowaniu styczniowej projekcji inflacji, łącznie z aprecjacją złotego i niższym od oczekiwań poziomem inflacji, zwiększają prawdopodobieństwo, że w 2006 r. inflacja może kształtować się poniżej poziomu przewidywanego w projekcji” - podano w komunikacie po zakończonym we wtorek posiedzeniu RPP.

Styczniowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Polskiego (NBP) przewiduje, że – przy braku zmian wysokości stóp procentowych – inflacja pozostanie poniżej celu inflacyjnego do końca pierwszego kwartału 2007 roku. Z 50-proc. prawdopodobieństwem inflacja utrzyma się w przedziale 0,5-2,3% w IV kw. 2006 roku wobec 1,0-3,1% w projekcji sierpniowej; 1,1-3,6% w IV kw. 2007 roku wobec 1,2-4,1% oraz 0,8-3,9% w IV kw. 2008 roku.

„W horyzoncie projekcji wzrost popytu krajowego oraz jednostkowych kosztów pracy będzie powodować stopniowy powrót inflacji do celu. Czynnikiem mogącym obniżać inflację krajową może okazać się rosnący import z krajów o niskich kosztach wytwarzania oraz zwiększająca się elastyczność rynku pracy” - podała RPP w komunikacie.

„W przeciwnym kierunku może oddziaływać rosnąca emigracja polskich pracowników do krajów Unii Europejskiej. Ponadto, utrwalenie się wzrostu liczby pracujących w skali większej niż wynika to z projekcji prowadziłoby do wzrostu inflacji w stosunku do projekcji” - czytamy dalej.

Czynnikami niepewności pozostaje nadal sytuacja na rynku ropy oraz wpływ, jaki mógłby wywrzeć na inflację ewentualny wzrost deficytu budżetowego w stosunku do założonego w programie konwergencji, zaznacza rada.

Inflacja utrzymała się w styczniu na grudniowym poziomie 0.7% r/r i była najniższa w Unii Europejskiej (inflacja HICP wyniosła odpowiednio: 0,9% r/r wobec 0.8% r/r).

„Stabilizacja rocznej inflacji nastąpiła pomimo wzrostu rocznej dynamiki cen żywności oraz cen użytkowania mieszkania i nośników energii. W kierunku obniżania inflacji zadziałał większy niż oczekiwano spadek dynamiki cen paliw, gazet i czasopism oraz sprzętu elektronicznego. Trudno obecnie ocenić, na ile spadek ten ma charakter trwały” - głosi komunikat RPP.

RPP obniżyła we wtorek wszystkie stopy procentowe o 25 pb, do 4,00% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Ostatni raz RPP obniżała stopy w styczniu 2006 roku.

Z ankiety agencji ISB wynikało, że połowa ekonomistów spodziewała się obniżki stóp procentowych o 25 pb, natomiast połowa spodziewała się, że RPP pozostawi niezmienione stopy procentowe. Jako przyczyny wymieniali niską inflację, dobry wzrost gospodarczy i silnego złotego.

Następne posiedzenie rady odbędzie się 28-29 marca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane