NBP: Wzrost PKB przekroczył w I kwartale 5 proc.

opublikowano: 23-04-2004, 13:20

Reuters: Wiceprezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), Krzysztof Rybiński, ocenia, że przyspieszenie gospodarcze w Polsce nabiera tempa i w pierwszym kwartale 2004 roku wzrost Produktu Krajowego Brutto przekroczył pięć procent.

Największym zagrożeniem dla trwałości wzrostu jest niepewność dotycząca sytuacji finansów publicznych, powtórzył.

"Na pewno można powiedzieć, że w Polsce przyspiesza wzrost gospodarczy i z pewnością wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale był powyżej pięciu procent, co powinno się przełożyć na spadek stopy bezrobocia" - powiedział Reuterowi Rybiński.

W czwartym kwartale 2003 roku wzrost gospodarczy wyniósł 4,7 procent.

"Największym zagrożeniem dla (trwałości) wzrostu jest niepewność w obszarze finansów publicznych i wątpliwości, czy plan Hausnera będzie wdrażany. Jeżeli to się uda przeprowadzić i plan pogłębić, jestem pewien, że rodzące się ożywienie, które nabiera szybkiego tempa, będzie trwałe. A tak - to jeszcze nie można powiedzieć" - stwierdził.

W czwartek Rybiński powiedział, że wiele wskazuje na to, iż w polskiej gospodarce ruszają kluczowe dla trwałości wzrostu gospodarczego inwestycje przedsiębiorstw. Dziś stwierdził, że wysokie tempo inwestycji zależy także od ryzyka politycznego. Pytany o to, czy perspektywa wyborów parlamentarnych i niepewność związana ze zmianą rządu mogą wpłynąć negatywnie na sytuację gospodarczą Polski odpowiedział: "Na pewno okres zawieszenia nie sprzyja rozwojowi. Mogłoby to zagrozić ożywieniu gospodarczemu."

((Autor: Paweł Sobczak; Redagował: Marcin Gocłowski; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: marcin.goclowski.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / NBP: Wzrost PKB przekroczył w I kwartale 5 proc.