NBP zaksięgował stratę za 2017 r.

DI, PAP
opublikowano: 24-04-2018, 15:32
aktualizacja: 24-04-2018, 15:37

Wynik finansowy NBP za 2017 r. wyniósł minus 2,5 mld zł - poinformowała Katarzyna Zajdel-Kurowska, członek zarządu NBP. Dodała, że wynika to z umocnienia się złotego.

"Umocnienie złotego obniżyło nam wynik finansowy, ale z drugiej strony jest to przede wszystkim odzwierciedlenie mocnych fundamentów naszej gospodarki. Siła polskiej waluty to przecież efekt napływu coraz większej ilości kapitału zagranicznego i efekt zaufania inwestorów" - stwierdziła Zajdel-Kurowska w wypowiedzi dla "Obserwatora Finansowego".

NBP
Zobacz więcej

NBP fot. Jaap Arriens/NurPhoto/FORUM

Poinformowała także, że dodatni był wynik zarządzania rezerwami dewizowymi.

"Dochód z działalności inwestycyjnej związanej z zarządzaniem rezerwami dewizowymi, bez uwzględnienia zrealizowanych i niezrealizowanych różnic kursowych, wyniósł 2,4 mld zł (dla porównania: 3,3 mld zł w 2016 r.)" - powiedziała.

"Stopa zwrotu w walucie instrumentu wyniosła 0,6 proc. To, co prawda, nieco mniej niż 1-procentowy wynik w 2016 roku, ale dodatnia stopa zwrotu w środowisku niskich, czy wręcz ujemnych stóp procentowych, to i tak sukces" - dodała.

W 2016 r. zysk NBP wyniósł 9,2 mld zł, a 95 proc. tej kwoty trafiło do budżetu państwa. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / NBP zaksięgował stratę za 2017 r.