NBP: zdaniem MFW reakcja polskiego banku centralnego na pandemię była szybka i właściwa

  • PAP
opublikowano: 08-02-2021, 19:21

W ocenie MFW reakcja polskiego banku centralnego na pandemię była szybka i właściwa - informuje w poniedziałek Narodowy Bank Polski przywołując ocenę dokonaną przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

NBP odniósł się do przyjętego przez Radę Wykonawczą Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) corocznego raportu z przeglądu gospodarki Polski.

Bank centralny pisze, że zdaniem MFW, odporność sektora przedsiębiorstw i rynku pracy przy mocnym wsparciu działań antykryzysowych rządu i NBP powinny wzmocnić silne odbicie gospodarcze w Polsce.

fot. Andrzej Bogacz/FORUM
fot. Andrzej Bogacz/FORUM

"Fundusz szacuje, że w 2020 r. Polska doświadczyła jednej z najlżejszych recesji wśród państw Unii Europejskiej, ze spadkiem Produktu Krajowego Brutto (PKB) o 3,4 proc. w 2020 r. Fundusz przewiduje, że od II kw. 2021 r. nastąpi odbicie gospodarki wraz z poprawą dostępności szczepionki przeciwko COVID-19. Wolniejsze tempo wzrostu w I kw. 2021 r. ograniczy wzrost PKB w 2021 r. do 2,7 proc. Dalsze przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego nastąpi w 2022 r." - pisze NBP powołując się na raport MFW.

Dodano, iż w ocenie Funduszu, NBP szybko i w adekwatnym stopniu poluzował kurs polityki pieniężnej, skutecznie dopełniając działania w sferze fiskalnej, co zmniejszyło negatywny wpływ pandemii na gospodarkę i sektor bankowy.

"Prowadzony przez NBP program skupu aktywów (PSA) był właściwie komunikowany i spełnił zadeklarowane cele zaopatrzenia rynków obligacji skarbowych w płynność oraz wzmocnienia transmisji polityki pieniężnej. Przejrzystość PSA jest wysoka, a pełna informacja o zakupie papierów wartościowych przez NBP i stanie ich posiadania jest publicznie dostępna" - czytamy w informacji NBP.

W komunikacie zauważono, że MFW przewiduje, iż inflacja bazowa, która pod koniec 2020 r. znajdowała się powyżej zakresu referencyjnego i wyniosła 3,6 proc., spadnie na koniec 2021 r. do 1,9 proc. (średniorocznie do 2,5 proc.). Fundusz ocenia, że podwyższona inflacja na koniec 2020 r. była częściowo spowodowana jednorazowymi czynnikami, takimi jak wyższe ceny usług bliskiego kontaktu i opłat bankowych.

"Akomodacyjny kurs polityki pieniężnej NBP jest właściwy i MFW rekomenduje NBP jego utrzymanie do czasu, gdy utrwali się ożywienie gospodarcze, biorąc pod uwagę wysoką niepewność dotyczącą przewidywanego wzrostu gospodarczego i poziomu inflacji. Wsparciem dla skuteczności programu skupu aktywów będzie kontynuacja jasno sformułowanych komunikatów" - napisano w komunikacie NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane