Czytasz dzięki

NCBR stawia na sektor drzewny

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 09-02-2017, 22:00

Kolejne branże otrzymają solidny zastrzyk kapitału — startuje nowy program sektorowy WoodINN.

Na wsparcie prac badawczo- -rozwojowych (B+R) w przemyśle drzewno-leśnym oraz meblarskim Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczy w sumie 120 mln zł. Granty będą pochodziły z nowego programu sektorowego WoodINN. Został on zainicjowany przez konsorcjum Woodstrateg i Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli. Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności sektora leśno-drzewnego i meblarskiego w perspektywie do 2026 r.

— Branże te wraz z przemysłami współpracującymi mają znaczący potencjał, a zakres tematyczny naszego programu stwarza polskim firmom działającym w tych branżach ogromne możliwości rozwoju na podstawie wyników prac B+R. Z efektów prac naukowców skorzystamy wszyscy: zarówno przedsiębiorcy zyskujący nowe rozwiązania, jak i użytkownicy, którzy będą mogli korzystać z polskich nowoczesnych i bezpiecznych produktów — podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Na dotacje mają szansę projekty B+R, których celem jest opracowanie lub usprawnienie technologii wykorzystywanych w przemyśle leśno-drzewnym i meblarskim, jak również w przemysłach towarzyszących. Chodzi m.in. o producentów tworzyw sztucznych, blach, profili stalowych i aluminiowych. Organizator naboru kładzie nacisk na tworzenie nowych oraz znacząco udoskonalonych produktów, a także na wprowadzanie rozwiązań, które zapewnią efektywne zużycie surowca i energii oraz racjonalne wykorzystanie środków chemicznych.

O dofinansowanie projektów będą mogły ubiegać się przedsiębiorstwa lub konsorcja firm. Nabór wniosków rozpocznie się 14 marca, a zakończy 28 kwietnia WoodINN jest realizowany w ramach programu „Inteligentny Rozwój”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane