NCBR stawia na twórców innowacji

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 19-01-2017, 22:00

Finansowanie: W 2017 r. rządowa agencja zaplanowała kilkanaście konkursów z unijnymi dotacjami dla firm, które chcą realizować projekty B+R

W ubiegłym roku szefostwo Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczyło na nowatorskie projekty dla przedsiębiorców ponad 5 mld zł. W tym roku pieniędzy będzie jeszcze więcej — 5,5 mld zł. Rządowa agencja ogłosi aż 17 konkursów. Na tej liczbie może się nie skończyć — naborów będzie więcej, jeśli pojawią się programy będące odpowiedzią na realizację planu Morawieckiego.

Tegoroczne konkursy NCBR będą skierowane m.in. do przedsiębiorców z branż o największym potencjale rozwojowym. Na wsparcie mogą liczyć również projekty ważne z punktu widzenia społecznego. Przykładem nowego podejścia do finansowania innowacji przez rządową agencję jest program bezemisyjnego transportu publicznego, który ruszy w tym roku.

To nie bankomat…

Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, zapewnia, że ze wsparcia NCBR nie będzie wykluczony żaden sektor. Równocześnie zwraca uwagę, że agencja nie jest bankomatem, który zapewnia łatwy dostęp do pieniędzy. Jego zdaniem, unijne granty na sferę badań i rozwoju powinny być przeznaczane na projekty, które przyniosą konkretne efekty makroekonomiczne i przyczynią się do wzrostu zamożności Polaków. Większa innowacyjność polskiej gospodarki, przyspieszenie komercjalizacji badań, poprawa jakości produktów i umożliwienie firmom ekspansji na międzynarodowe rynki — to cele, które dzięki organizacji tegorocznych konkursów chce osiągnąć prof. Maciej Chorowski szefujący NCBR.

— Uruchamiane przez nas nabory są zorientowane na ścisłą współpracę przedsiębiorców z naukowcami, ale nie na zasadzie przymusu, tylko wzajemnej synergii — zaznacza prof. Maciej Chorowski.

Rynek beta

Nowością mają być konkursy pozwalające na realizację tzw. zamówień przedkomercyjnych. Chodzi o rozwijanie produktów bazujących na jeszcze nieistniejących technologiach, ale takich, na które już teraz jest popyt.

— NCBR będzie zapraszał do udziału w konkursach podmioty, które podejmą się rozwoju technologii, np. energetycznej czy związanej z transportem publicznym. Chcemy stymulować rozwójproduktu pod czekający na niego rynek. Firmy, które będą miały dobrze działające prototypy, uzyskają referencje wynikające z tego, że ktoś zaryzykuje zakup tych prototypów i przetestuje je. Mowa więc o rynku beta, który konsumuje dopiero co pojawiające się rozwiązania i tworzy dla nich referencje. To chcemy wprowadzić w tym roku w ramach kilku konkursów — zapowiada Maciej Chorowski.

Przedsiębiorcy, którzy czekają na „szybką ścieżkę”, czyli poddziałanie 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój (POIR), mogą spać spokojnie. Na ten instrument NCBR zarezerwowała w tym roku największy zastrzyk kapitału — aż 2,75 mld zł. Odbiorcami dofinansowania z Brukseli będą zarówno mali, jak i duzi gracze. Wsparcie sfinansuje badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe nad rozwiązaniami technologicznymi oraz produktami, które pomogą rozwinąć i wzmocnić konkurencyjność firm.

Wsparcie dla branż

Tegoroczną nowością są trzy programy sektorowe — dla firm z branży: farmaceutycznej (Innoneuropharm), recyklingu surowców mineralnych i drewna (Innowacyjny Recykling) oraz leśno-drzewnej (WoodINN). Podobnie jak w ubiegłym roku, swoje szanse dostaną również m.in. firmy chemiczne, motoryzacyjne i energetyczne. Budżet wszystkich sektorowych konkursów wynosi aż 1,05 mld zł. Na uwagę zasługuje również działanie 4.1.4 POIR, czyli „Projekty aplikacyjne”.

Konsorcja składające się z co najmniej jednego przedsiębiorstwa oraz jednej jednostki naukowej otrzymają granty na innowacyjne pomysły. Organizatorzy naboru czekają na projekty pionierskie w skali globalnej. Ci, którzy nie potrafią grać w jednej drużynie, mogą zapomnieć o wsparciu z budżetu UE. Jest o co powalczyć — budżet konkursu wynosi aż 200 mln zł.

Wnioski będzie można składać od 18 września do 18 października. NCBR przeznaczy także 250 mln zł na badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe realizowane przez konsorcja. Okazją do tego będzie działanie 4.1.2, czyli „Regionalne agendy naukowo-badawcze”. Nabór wniosków rozpocznie się 12 czerwca i będzie trwał do 12 lipca. Agencja szacuje, że na koniec tego roku wartość unijnego dofinansowania w podpisanych z beneficjentami umowach może wynieść aż 10 mld zł. A to oznacza, że jej budżet przeznaczony na konkursy w ramach POIR skurczy się o połowę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / NCBR stawia na twórców innowacji