NCBR wesprze rozwój neuromedycyny. Przekaże 190 mln zł

opublikowano: 20-01-2017, 16:30

Sektor farmaceutyczny otrzyma solidne wsparcie finansowe. Startuje program sektorowy Innoneuropharm.

Na wsparcie prac badawczo-rozwojowych w sektorze farmaceutycznym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wyda w sumie 190 mln zł. Dotacje mają pochodzić z nowego programu sektorowego Innoneuropharm. Celem programu jest zwiększenie poziomu komercjalizacji wyników badań w obszarze neuromedycyny w perspektywie do 2026 r.

 - To zastrzyk, który daje szansę na przełomowe rozwiązania stworzone przez polskie firmy. Cały czas czekamy na skuteczne leki na chorobę Parkinsona, Alzhaimera, cukrzycę czy większość nowotworów – podkreśla Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Innoneuropharm jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Został zainicjowany przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego i Polską Platformę Innowacyjnej Neuromedycyny. 

O dofinansowanie w wysokości do 40 mln zł będą mogły się ubiegać przedsiębiorstwa lub konsorcja przedsiębiorców. Aplikować będzie można od 22 lutego. Nabór potrwa do 7 kwietnia.

Na pieniądze mają szanse firmy pracujące m.in. nad innowacyjnymi produktami leczniczymi, technologiami ich wytwarzania, metodami diagnostycznymi  czy nowymi biomarkerami o praktycznych zastosowaniach diagnostyczno-predykcyjnych w zakresie neuromedycyny.

Innoneuropharm to pierwszy z trzech nowych programów sektorowych, jakie zostaną uruchomione przez NCBR w tym roku.

- Ustanawiane przez nas we współpracy z przedsiębiorcami programy sektorowe stanowią bezpośrednią odpowiedź na potrzeby poszczególnych sektorów gospodarki, które stawiają na rozwój poprzez innowacje. Dziś do grona tych już korzystających ze wsparcia NCBR dołącza branża, której rozwój ma szczególne znaczenie, zarówno w kontekście wyzwań cywilizacyjnych, jak i globalnej rywalizacji firm farmaceutycznych - mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu