NCC chce spółkę Mostostalu Zabrze

Michał Makarczyk
opublikowano: 14-12-2001, 00:00

Brak zgody na nową emisję akcji spowodował, że Mostostal Zabrze szuka pieniędzy na restrukturyzację. NCC Polska chce odkupić od niego akcje spółki PRInż.

Mostostal Zabrze może sprzedać Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych, najlepszą spółkę z grupy kapitałowej. Podczas środowego NWZA akcjonariusze niespodziewanie nie zgodzili się natomiast na utworzenie kapitału docelowego i pozyskanie przez spółkę (z nowych emisji) pieniędzy m.in. na restrukturyzację. Wbrew spekulacjom prasowym Bank Handlowy — główny akcjonariusz Mostostalu — był za emisją, sprzeciwili się jej mniejszościowi udziałowcy.

— Trzeba działać dalej. Bez kapitału docelowego restrukturyzacja potrwa dłużej niż planowaliśmy. Bank Handlowy był wobec nas lojalny i głosował za. Niespodziewanie decyzję zmienili mniejszościowi udziałowcy. Nie znam ich przesłanek. Część planów musimy teraz zrewidować. Na mogę natomiast nic powiedzieć o PRInż. Wywołałoby to niepotrzebne emocje i spekulację — mówi Jerzy Smagowski, prezes Mostostalu Zabrze.

Zapewne dobrą informacją dla zabrzańskiej spółki jest to, że kupca na akcje PRInżu nie musiałby długo szukać. NCC Polska, drugi co do wielkości udziałowiec PRInż, bardzo chętnie przejmie nad nim kontrolę. Obecnie MZ posiada 53 proc. udziałów, reszta jest w rękach NCC.

— Kwestią jest cena. PRInż traci na tym, że sytuacja w akcjonariacie jest patowa. My nie wyłożymy na spółkę ani złotego, bo byłoby to tak, jak byśmy włożyli ją do kieszeni Mostostalu. Jeżeli oferta sprzedaży będzie rozsądna, nie widzę przeszkód, by rozmawiać — mówi Janusz Puzia, prezes NCC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Makarczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu