Negatywny efekt stycznia w Warszawie

Witold Zajączkowski, DM BOŚ
opublikowano: 29-01-2013, 20:06

Neutralne wczorajsze zamknięcie w USA nie mogło narzucić odwrotu od tendencji spadkowej w Warszawie na dzisiejszej sesji.

Skoro podczas wyraźnych wzrostów z biciem kilkuletnich szczytów nie tylko w USA, ale i na innych zachodnich giełdach nie doszło do zakończenia korekty na GPW, to tym bardziej nie powinno do tego dojść wobec całkiem neutralnego zachowania czołowych parkietów. WIG20 nadal poszukiwał dziś wsparcia i być może znalazł go podczas sesji na okrągłym poziomie 2500 pkt.

Zaraz po neutralnym otwarciu rozpoczęło się zsuwanie indeksu. O 10-tej poznaliśmy wstępny odczyt PKB naszego kraju za 2012 r. Odczyt okazał się i minimalny krok lepszy od oczekiwań  - 2,0 proc, wobec prognozy 1,9 proc. Informacja ta nie zmieniła nic na rynku akcji, zareagowała natomiast nasza waluta, dla której minimalnie lepsza wartość stała się okazją do krótkotrwałego umocnienia. Z drugiej strony pojawiły się przecież spekulacje co do obniżek stóp na bliskim, lutowym posiedzeniu RPP i złotówka na powrót osłabła.

WIG20 osuwał się do 11-tej, zaliczając najniższą wartość 2503 pkt. W kolejnych godzinach doszło do delikatnego odrabiania strat, a na samym zamknięciu uderzenie kupna (ok. 50 mln zł) pociągnęło indeks w górę o 13 pkt. co przełożyło się na dodatni odczyt na koniec dnia +0,11 proc.

Wzrosty jakie widzimy w styczniu w USA pociągnęły tamtejsze indeksy w okolice historycznego szczytu z 2007 roku. Maksimum DJIA wynosi 14 198 pkt. tymczasem dziś indeks ten przekroczył 13 900 pkt. Nie oznacza to bynajmniej, że koniunktura jest aktualnie równie dobra jak w 2007 r. Indeksy giełdowe nie uwzględniają inflacji, która przecież narosła w ciągu tych 6 lat.

Wzrosty w USA spowodowane są dziś lepszymi od oczekiwań wynikami Forda i Pfizera. Cały styczniowy sezon wyników okazał się w USA bardzo udany – 75 proc, wszystkich wyników okazało się lepsze od oczekiwań. Zatem akcje w USA i innych czołowych parkietach rosły w styczniu zgodnie z tzw. „efektem stycznia”, tymczasem w Warszawie obserwowaliśmy przez cały miesiąc przecenę. Nie jest do końca jasne czemu nasz rynek należał do najsłabszych. Mieliśmy szereg słabych danych makro, pewne osłabienie waluty, ale rentowności obligacji 10-letnich nie potwierdzają ucieczki z polskich aktywów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Witold Zajączkowski, DM BOŚ

Polecane